Cemil Bayık silah bırakma şartını açıkladı

KCK Eşbaşkanı Bayık, müzakere sürecini ve çerçeve yasayı değerlendirdi...

Cemil Bayık silah bırakma şartını açıkladı

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, müzakere sürecine dair konuştu, çerçeve yasanın Meclis’e gelmesini olumlu ancak eksik bulduğunu söyledi. Bayık, müzakerelerin yasayla birlikte başlamasının söz konusu olamayacağını vurguladı, ilerleme için PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması gerektiğini söyledi.

Müzakere yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sürerken tasarıyla ilgili değerlendirmeler de gelmeye devam ediyor.

KCK  Eşbaşkanı Cemil Bayık, tasarının Meclis’e gelmesini anlamlı buluyor, ancak sorunlu tarafları olduğunu söylüyor.

Bayık’ın, Al Jazeera Türk’ten Mahmut Bozarslan’a verdiği söyleşide yasanın çıkmasının müzakerelerin başlayacağı anlamına gelmediğini vurgularken şöyle devam ediyor:

“İlk kez bir yasa olarak parlamentoya gelmesi anlamlıdır, fakat yasanın başlığına bakılırsa hâlâ eski zihniyetin aşılmadığı görülüyor çünkü yasa terörizmi sonlandırma biçiminde adlandırılıyor. Sorun terörizm sorunu değil, Kürt sorununu çözme sorunudur. Diyelim ki yasa çıktı, bu her şeyin çözümlendiği anlamına gelmiyor, müzakerelerin başlayacağı anlamına gelmiyor. Müzakarelerin başlaması için bununla birlikte bazı adımların daha atılması gerekiyor. Önder Apo’nun özgürlüğünün sağlanması gerekiyor. Çünkü artık önder Apo, İmralı sisteminde daha fazla adım atamaz. Daha fazla adım atabilmesi, müzakereleri yapabilmesi için, özgür olması gerekiyor. Müzakerelerin yapılabilmesi için üçüncü bir tarafın gözlemci olması gerekiyor.”

KCK Eşbaşkanı, “Geri çekilme tekrar başlamayacak mı?” sorusuna da “Hayır” cevabını verdi, AKP hükümetini “oyalama taktiği” uygulamakla eleştirdi.

“(Ak Parti’nin) bütün çabası seçimlere endeksli politika yürütmektir. Her şeyi seçimlere kurban eden bir politika izliyor. Oysa Kürt sorunu gibi bir sorun hiçbir zaman seçimlere endekslenemez, seçimlere kurban edilemez. Daha da oyalamak isterlerse, daha da iktidarlarına kurban etmeye çalışırlarsa, bizim de kendi yolumuzu seçmemiz gerekiyor. Yolumuz elbette bu politikalara karşı direnmek olur. Daha açıkçası savaş olur.” diyen Bayık, Oslo sürecinden sonra devletle doğrudan temaslarının olmadığını söylüyor.

Bayık ayrıca, Kürt sorununun çözümü için bir kez daha ‘demokratik özerklik’in altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 10:48
YORUM EKLE