Cemil Bayık: Kürtler Ortadoğu'nun en belirleyici gücü

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık değerlendirdi

Cemil Bayık: Kürtler Ortadoğu'nun en belirleyici gücü

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, 15 Ağustos’un yarattığı gelişmelerin Kürtleri şu anda Ortadoğu’nun en belirleyici gücü haline getirdiğini belirterek, “Bugün Özgürlük Hareketi'nin ve gerillanın Ortadoğu'daki sorunlu alanlara müdahalesi 15 Ağustos tarihi hamlesinin yeni bir aşamaya ulaşmasıdır” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK’nin silahlı mücadeleye başladığı tarih olan 15 Ağustos’un 30. yıldönümü dolayısıyla ANF’nin sorularını yanıtladı.

Kürtlerin kendilerini koruyacak bir güce sahip olduğunu ifade eden Bayık, “15 Ağustos hem diriltmiş, hem de direnişe sevk etmiştir. Ancak dirilenle direnen bir halk kendini koruyabilir, kendini var edebilir, kendini özgürleştirebilir ve geleceğini de garanti altına alabilir. 15 Ağustos Kürtler için bunu ifade ediyor” dedi.

Kürtlerin yürüttüğü mücadelenin bir meşru savunma mücadelesi olduğunifade eden  Bayık, Şengal’de yaşanan trajediye dikkat çekti. “Şengal, öz savunmanın ne kadar gerekli ve değerli olduğunu gözler önüne sermiştir. Şengal, farklı kimliğiyle bir demokratik özerkliğe sahip olsaydı, kendi öz savunma gücü bulunsaydı bu duruma düşebilir miydi?“ diye sordu.

Rojava, Türkiye ve Güney Kürdistan’daki gelişmelere de işaret eden Bayık, 15 Ağustos’un yarattığı gelişmelerin Kürtleri şu anda Ortadoğu’nun en belirleyici, en canlı ve dinamik gücü haline getirdiğini kaydetti.

Bayık, “15 Ağustos’un 30. yıldönümünde bu ruhun yarattığı hareket Ortadoğu'nun geleceğini belirleyecek hale gelmiştir. Bugün Özgürlük Hareketi'nin ve gerillanın demokratik ulus ve demokratik özerklik projesiyle Ortadoğu'daki sorunlu alanlarına müdahalesi ve gericiliğe karşı direnişi tüm halklar için özgür ve demokratik yaşamı getirecek bir hamleyi ifade etmektedir. Bu müdahaleler 15 Ağustos tarihi hamlesinin yeni bir aşamaya ulaşmasıdır” diye konuştu. 

Söyleşinin tamamı http://www.firatajans.com/news/guncel/bayik-15-agustos-hamlesi-yeni-bir-asamaya-ulasti.htm

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 18:39
YORUM EKLE