Cemil Bayık: Kürt meselesine çözüm hiçbir partiye bağlı değil

Bayık İspanyol El Mundo gazetesine konuştu

Cemil Bayık: Kürt meselesine çözüm hiçbir partiye bağlı değil

İspanyol El Mundo gazetesine konuşan PKK yöneticilerinden Cemil Bayık, çözüm sürecinde İspanyol modelinin örnek alınmasını destekleyeceklerini söyledi

Kendilerinin ateşkese uymak için her türlü çabayı gösterdiklerini belirten PKK'li Cemil Bayık, Türk hükümetinin ateşkes kurallarının hiçbirine uymadığını ve bölgede askeri varlığını artırdığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde konuşan Bayık, Başbakan Erdoğan'ın seçimi kazanması durumunda bunun,"Türk halkının milliyetçi duygularına hitap etmesinden" olacağını söyledi.

“Erdoğan olmadan Kürdistan'a kim barışı getirebilir?” şeklindeki soruya ise Bayık şu cevabı verdi: “Erdoğan 'bensiz çözüm olmaz' demeye devam ediyor ama bu bir propaganda. O sosyal eğilimi kullanıyor; insanlar barış ve Kürt meselesine çözüm istiyor. Destek almak için halkı korkutuyor. Ancak Kürt meselesine çözüm hiçbir partiye bağlı değildir. O hiç bir çaba göstermedi ve zaman kazanmak ve süreci ertelemek için politikasını sürdürüyor, bu sürede de iktidarını garantilemek için psikolojik savaş yapıyor. Bizim bakış açımıza göre AKP , MHP veya CHP 'nin iktidarda olması fark etmez. Kürt meselesi bir siyasi partinin sorunu değildir.”

Cemil Bayık, “Kürtler bu zamanı kendi aralarındaki ve komşularıyla olan problemleri çözmek için kullanmalı. Bu büyük bir fırsat. Tüm çabalarımız ulusal birlik oluşturmak için. Sayın Mesud Barzani'nin de aynı şekilde düşündüğünü ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Bayık, “Türkiye, problemlerin çözümü için İspanya'yı örnek alabilir. Doğal olarak kopyalanamaz, fakat örnek olabilir. Eğer Türkiye gerçekten barış ve savaşın sona ermesini istiyorsa 'İspanyol çözümünü' örnek alabilir. Eğer yaparlarsa, onlara destek veririz” dedi.

Bağımsız bir devlet peşinde koşmadıklarını, meselenin özgürlük ve demokrasi olduğunu ifade eden Cemal Bayık, “Kürtler yaşadıkları ülkelerde kendi kimlik, kültür, dil, din, adet ve değerlerini devam ettirdikleri sürece özgür olabilirler. Sınırları yok etme ve devlet kurma gibi bir amacımız yok. Bizim amacımız sınırları kaldırmadan özgür yaşamak. Bunu bir tek Kürtler için değil tüm dünya için istiyoruz. Bugün sınırların bir önemi yok. Sınırlar fiziksel olarak kalkmasa bile zihinlerde yok oldu” ifadelerini kullandı.  

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 02:12
YORUM EKLE