Cemil Bayık: IŞİD'in halifesi Bağdadi değil, Erdoğan'dır

Bayık, Türkiye'nin IŞİD'in içindeki özel güçleri yoluyla PKK'ye karşı savaş yürüttüğünü savundu

Cemil Bayık: IŞİD'in halifesi Bağdadi değil, Erdoğan'dır

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Alman Die Zeit gazetesine verdiği demeçte, “IŞİD’in halifesi El Bağdadi değil, Erdoğan’dır" diye konuştu.

Türk hükümetini IŞİD ile yoğun ilişkiler içinde bulunmakla suçlayan Bayık, IŞİD ve Özgür Suriye Ordusu içinde Türk özel güçleri bulunduğunu savundu. Bu güçlerin resmi görevli olmadığını ve PKK'ye karşı savaştığını belirten Bayık, “Türkiye artık düzenli orduyla bize karşı bir savaş yürütemez. Ama bu özel güçler yoluyla yürütebilir” diye konuştu.

Sözlerinin ağır suçlamalar içerdiğinin farkında olduğunu belirten Bayık, PKK'nin propaganda yapmaya ihtiyacı olmadığını, zaten AKP'nin de PKK ile bir çözüm bulma niyetine sahip olmadığını belirtti.

“ÇÖZÜM SÜRECİ TEK TARAFLI”

Bayık, Türkiye'de "çözüm süreci"nde PKK ile yürütülen müzakerelerin tek taraflı olduğunu belirterek, “Ama bu yola girdiğimize pişman değiliz” dedi. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın müzakereler için taslak hazırladığını ve Türk hükümetinden bu taslakla ilgili görüş bildirmesini rica ettiklerini söyleyen Bayık, “Türk hükümeti bu öneriyi kabul etmezse bunu savaşa hazırlık olarak değerlendiririz. Bunu kabul etmeyiz” diye konuştu.

ABD VE AVRUPA'YA MESAJ

Barış sürecinde bir arabulucuya ihtiyaç olduğunu söyleyen Bayık, “ABD olabilir. Biz Türklerle çözüm istiyoruz. Amerikalılar bugün Kobanê'de müttefikimizdir. Bizim gibi IŞİD'e karşı savaşıyorlar. ABD Ortadoğu'da Kürtlersiz politika yapamaz” dedi.

Avrupa'nın da PKK'ye yardım edebileceğini belirten Bayık, “Suriye'deki Kürt bölgeleri güvenceye alınırsa Avrupa böylece Rus enerjisine bağımlılığını azaltabilir. Akdeniz'e petrol ve doğalgazın yolu Rojava'dan da geçiyor. Bu yol güvenceye alınırsa Avrupa da rahat nefes alabilir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 19:58

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER