Cemil Bayık: HDP demokratik bir devrimi gerçekleştirecek

Bayık'tan seçim açıklaması

Cemil Bayık: HDP demokratik bir devrimi gerçekleştirecek

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye’deki rejim tıkanıklığını aşacak tek gücün HDP ve onun şemsiyesi altında bir araya gelen demokrasi güçleri olduğunu söyledi.

HDP’nin Türkiye’de demokratik bir devrimi gerçekleştireceğini kaydeden Bayık, elde edilen bu kazanımla yeni, özgür bir toplumu ve birey yaşamını ortaya çıkaracağını belirti. Bayık, ortaya çıkacak sonuçların Güneybatı’yı kendi değerleriyle ve kimliğiyle buluşturacağını ifade etti.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık 7 Haziran seçimlerine ilişkin konuştu. Bayık'ın açıklamaları şöyle:

Güneybatı’ da yaşayan, HDP’nin seçim çalışmalarını yürüten Güneybatı halkımızı selamlıyorum. Gerçekten içinden geçtiğimiz günler oldukça olağan üstü günlerdir. Türkiye’ de rejimin kaderi belirlenecektir. Tıkanan rejim ve siyasette yeniden bir yapılanmanın gündemde olduğu günlerden geçiyoruz. Türkiye’deki bu tıkanıklığı aşacak olan tek güç HDP ve onun şemsiyesi altında bir araya gelen demokrasi güçleridir. Bu açıdan demokrasi güçlerine oldukça tarihi görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu güçlerin HDP’nin seçimleri büyük bir oranda kazanması için olağan üstü çaba göstermeleri gerekiyor.

HİLELER ALT EDİLMELİ

Sadece barajı geçmek için çalışmamalılar. Hem barajı geçmek için hem de daha önemli sonuçlar yaratmak için çalışmaları gerekiyor. Unutmayalım ki eğer sadece barajı geçmek için çalışırsak hilelerle baş edemeyebiliriz. Hileleri alt etmenin yolu HDP’yi güçlü bir şekilde parlamentoya taşırmakla mümkün.

Eğer HDP şemsiyesi altında bir araya gelen demokrasi güçleri bu seçimlerde büyük bir hamle yapıp parlamentoya girerlerse bu Türkiye’nin geleceğini değiştirecektir.

Bu açıdan bu seçimlere herhangi bir seçimmiş gibi yaklaşmamak gerekiyor. Bu seçim Türkiye’nin kaderini belirleyecektir. Bunu belirleyecek olan HDP ve HDP şemsiyesi altında toplananlar olacaktır.

Güneybatı alanı tarihte demokratik düşüncenin güçlü yaşandığı bir yer olmuştur. Bunun için özel savaş merkezi bu alana özel bir politika uygulamıştır. Esasen Şark Islahat Planı, bu alanda gerçekleştirilmiştir. Onun için bu alanda asimilasyon ve göçertme hatta yer yer fiziki imhalar gerçekleştirilmiştir. Bu alan boşaltılarak etkisizleştirilmek istenmiştir. Bu alandaki demokratik ve özgürlükçü düşünceler etkisiz kılınmak istenmiştir. Anti demokratik uygulamalar yüzünden bu alanda birçok insanımız yerinden, yurdundan çıkmak zorunda bırakılmıştır. Bir kesimi Türkiye illerine bir kesimi de Avrupa kentlerine göç etmek zorunda kalmıştır.

ZORLA GÖÇ ETTİRİLMİŞ İNSANLARIMIZ KENDİ TOPRAKLARIYLA BULUŞACAKTIR

Özellikle bu alanda yaşayan alevi toplumumuz inancından dolayı katledilmiş ve sürgünlere yollanmıştır. Alevi toplumumuzda kendini koruyabilmek için yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır. Bu açıdan HDP’nin kazanması önemlidir. Zorla göç ettirilen insanlarımız anavatanlarına, doğdukları bu topraklara tekrara döne bileme imkanı elde edeceklerdir. Kendi topraklarıyla, köyleriyle, akrabalarıyla buluşacaklardır. Bu açıdan HDP’nin özellikle Güneybatı alanında gelişmesi ve etkili hale gelmesi oldukça önemlidir. Bu alanın ve Türkiye’nin kaderini değiştirecektir.

Bu alan birçok kültürün, din ve mezhebin iç içe yaşandığı bir alandır. Demokratik ulusun en fazla mayalanacağı, gelişebileceği ve başarıya gidebileceği bir alandır.

Gerçek kardeşliğin, birliğin temellerinin geliştirilip, güçlendirileceği bir alandır. Geçmişte özel savaş rejimi tarafından geliştirilen çelişkilerin, çatışmaların, düşmanlıkların ortadan kaldırılabileceği bir alandır.

HDP’NİN BAŞARISI DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’Yİ GELİŞTİRECEKTİR

Kürdistan ve Türkiye’nin yaşanabileceği bir alana ancak HDP ile kavuşulabilir. Onun için Adıyaman’da, Maraş’da, Malatya’da, Sivas’ta, Antep’te yaşayan bütün halklarımızın özellikle de Kürtlerin, Alevilerin, kadınların, gençlerin, emekçi ve işçi kesimlerin, memurların bu seçimlerde olağanüstü bir çaba göstererek HDP’yi mutlaka ve mutlaka başarıya taşımaları gerekiyor. Bu sadece bu alanın başarısını ortaya çıkarmayacaktır. Bu Türkiye’de tıkanan rejimin aşılmasına yol açacaktır. Bu yeni bir Türkiye’nin, demokratik temelde bir Türkiye’nin yaratılmasını geliştirecektir. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 11:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER