Cemil Bayık: Çocuk kaçırılma iddiaları gerillayı tasfiyenin bir parçası

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı, 'AKP çözümsüzlük politikalarının üstünü örtemez' başlıklı yazısında gündemi değerlendirdi...

Cemil Bayık: Çocuk kaçırılma iddiaları gerillayı tasfiyenin bir parçası

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, son günlerde gündemden düşmeyen "PKK çocukları kaçırıyor" iddialarına ilişkin bir yazı kaleme aldı. Bayık, medya aracılığı ile yaratılan suni gündem aracılığıyla AKP'nin 'katil' yüzünü gizlemeye çalıştığını ve  "gerilla mücadelesini tasfiye etmek" istediğini söyledi. Bayık, yoksa "Kürt toplumu ve çocuklarına en ağır zulüm, baskı ve hakareti yapan bir devlet ve hükümetin, Kürt çocuklarına sahiplik yaptığını iddia etmesine kargaların bile güleceğini" söyledi.

Bayık, "AKP çözümsüzlük politikalarının üzerine örtemez" başlığı ile Azadiya Welat Gazetesi'nde yer alan yazısında, "AKP'yi Kürdistan'da yeni bir oyunun peşinde olmakla" suçladı.

Bayık, çocukları gerillaya katılan bazı ailelerin MİT tarafından örgütlenerek Kürt demokratik hareketine karşı kışkırtıldığını, birkaç ailenin bu girişiminin yine televizyon ve gazetelerde abartılarak verilip, büyük bir olaymış gibi gündemleştirildiğini kaydetti. Bayık, böyle bir gündem yaratılmasının birçok boyutu bulunduğu üzerinde durdu.

Böyle suni bir gündem yaratılmasının birinci nedenini, "AKP'nin Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikası" olarak açıklayan Bayık, AKP hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ve Kürt Hareketi'nin bir buçuk yıl önce başlattığı çatışmasızlık, esir askerlerin bırakılması ve gerillanın Türkiye sınırları dışına çıkarılması tutumuna hiçbir cevap vermemesine işaret etti. Türkiye halkları ve Kürt halkının Kürt sorununun çözümünü istemesine rağmen AKP hükümetinin hiçbir adım atmayarak bu beklentileri boşa çıkarmasının Türkiye toplumunda rahatsızlığı arttırdığını belirten Bayık, "Kürt halkı demokratik eylemlerini geliştiriyor. Gerilla; baraj, yol ve karakol yapımına karşı eylem yapıyor. Kürt Özgürlük Hareketi 'AKP hükümeti tutumunu değiştirmezse, kendi tutumunun değişebileceğini' vurguluyor; AKP hükümetini bu yönlü uyarıyor" dedi.

'AKP, TOPLUMUN BEKLENTİSİNE KARŞI BU PSİKOLOJİK HAREKATI GELİŞTİRDİ’

Bayık, AKP'nin Kürt sorunundaki bu çözümsüzlük politikasını örtmek ve sıkışıklığını aşmak için böyle bir gündem değiştirmeye yöneldiğini ifade etti. Toplumun AKP'den adımlar atmasını beklerken, AKP'nin ise gündem değiştirip dikkatleri HPG ve Kürt Hareketi üzerine yöneltmek istediğini ve böylece bu yönlü psikolojik harekatı geliştirerek çözümsüzlük nedeniyle kendisine gelişecek tepkileri önlemeye çalıştığını dile getiren Bayık, "Dolayısıyla mevcut çatışmasızlık sona erdiğinde kendisini sorumluluktan kurtarmak istiyor. Bazı ailelerin MİT ve devlet kurumları tarafından örgütlendirilip güdümlü medya yoluyla gündeme konulmasının nedeni budur. Ancak gerçekler o kadar yalındır ki, AKP çözümsüzlükteki ısrar politikasının üstünü örtemeyecektir. Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı AKP hükümetinin toplumu aldatma ve oyalama peşinde olan bu politikasına karşı gereken cevabı verecektir" ifadelerini kullandı.

'BİR DİĞER NEDEN GERİLLAYA KATILIMI ENGELLEMEK’

Bayık, AKP hükümeti ve MİT'in böyle bir psikolojik savaş harekatı yürütmesinin bir diğer nedeni olarak ise PKK'ye katılımı durdurmak olarak gösterdi. "Kürt gençlerinin AKP hükümetinin çözümsüzlük politikasına tepki olarak yoğun bir biçimde gerillaya katıldığını, AKP'nin de bu artışı görüp bunu engelleme arayışına girdiğini" belirten Bayık, "Gerillaya katılımların AKP'ye karşı güçlü bir mücadele potansiyelinin var olduğunu ortaya koymaktadır. HPG gerillaya katılımlarla birlikte daha da güçlenmektedir. Gençlerin gerillaya bu yoğun akışı AKP hükümetine yönelik tepkinin toplumda çok büyük olduğunu göstermektedir. Kız-erkek gençlerin yoğun katılımı toplumun her türlü mücadeleye hazır olduğunun somut kanıtıdır. AKP, bu gerçekliği görerek ürkmektedir. Türkiye'de yaşadığı siyasi sıkışıklık Kürdistan'da yükselen mücadeleyle daha da derinleşirse hükümetinin yerle bir olacağını görmektedir. Bu nedenle Kürtlerin ve Kürt Özgürlük Hareketi'nin mücadelesinin önüne geçmek için bu yönlü psikolojik savaşını arttırmaktadır. Dolayısıyla AKP'nin bazı aileleri harekete geçirerek gündem değiştirmek istemesinin önemli bir nedeni ise, gerillaya katılımı engellemektir" diye konuştu.

Yürütülen psikolojik harekatın gerekçelerini bu sözlerle ortaya koyan Bayık, amacı ise "gerilla mücadelesini tasfiye etmek" olarak nitelendirdi.

AKP'nin gerillayı tasfiye edemese bile Türkiye için ciddi sorun olmayacak biçimde zayıflatmak istediği üzerinde duran Bayık, "Bu nedenle birkaç ailenin harekete geçirilmesi, ordusuyla, polisiyle, kirli özel savaşıyla tasfiye edemediği gerillayı bu yolla tasfiye etmek amaçlıdır. Bu yolla gerillaya karşı yeni bir psikolojik savaş devreye sokulmuştur. Bu psikolojik savaş gerillaya karşı otuz yıldır yürütülen tasfiye harekatının bir parçası olarak görülmelidir. Özcesi, Özgürlük Hareketi'ni tasfiye etmede yeni bir yöntem de devreye konulmuş olmaktadır" dedi.

"AKP KATİL YÜZÜNÜ GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR!"

Bayık, "hemen her gün sınırda Rojavalılar katledilirken, Okmeydanı'nda olduğu gibi gençler öldürülürken, AKP suni gündemle bu olayların üstünü örterek katil yüzünü gizlemeye çalıştığını" ifade etti.

Gerillaya katılımların arttığını ve daha da artacağını söyleyen Bayık, AKP'nin söylediği gibi gerillaya katılanların ne yaşının küçük olduğunu ne de zorla katıldığını belirtti.

"Bu gençlerin, Kürtleri kültürel soykırım altında yok etmek isteyen AKP hükümeti ve sömürgeci güçlere karşı mücadele etmek için gerillaya katıldığı"nı belirten Bayık, "Kürt halkı özgür olmadığı müddetçe bu katılımlar artarak devam edecek. Çünkü gençler Kürt halkının onuru ve özgürlük fedaisidirler" dedi.

'KÜRT ÇOCUKLARI KÜLTÜREL SOYKIRIMCI SÖMÜRGECİLİK ALTINDA’

Bayık, öte yandan Kürt çocuklarının kültürel soykırımcı sömürgecilik altında olduğunu da yazdı. "Kürt çocuklarının kültürel soykırım altında kimlikleri yok edilmeye, hatta kendi kimliğine yabancılaştırılıp bu kimliğin yok olmasının toplumsal zemini yapılmaya çalışılmaktadır" diyen Bayık, birçoğunun bilinçli politikalarla uyuşturucuya bulaştırıldığını, fuhuşa sürüklendiğini, çocuk yaşta zindanlara atılarak her türlü zulüm ve kötü muameleye tabii tutulduğunu, Türkiye ve Kürdistan'da en tortu işlerde çalıştırıldığını söyledi.

'GERİLLA SAHİPLENİLİP GÜÇLENDİRİLMELİ’

"Kürt toplumu ve çocuklarına en ağır zulüm, baskı ve hakareti yapan bir devlet ve hükümetin Kürt çocuklarına sahiplik yaptığını iddia etmesine kargaların bile güleceğini" dile getiren Bayık'ın yazısı şu cümlelerle son buluyor:

"Kürt Özgürlük Hareketi, Kürt çocuklarının özgür ve demokratik bir ülkede yaşamasını sağlamak için mücadele yürütmektedir. Kırk yıldır en ağır koşullarda ve büyük bedeller verilerek yürütülen mücadelenin esas amacı budur. Bu vesileyle tüm Kürt halkını ve demokrasi güçlerini bu tür oyunları teşhir edip bozmaya çağırıyoruz. Toplumun ve halkımızın gündemi bir demokrasi programı etrafında demokrasi güçlerini bir araya gelerek mücadeleyi yükseltip özgür ve demokratik yaşamı sağlayarak çocuklara özgür ve demokratik bir gelecek hazırlama olmalıdır. Bunun için de otuz yıldan fazladır büyük bedeller ödeyerek özgürlük mücadelesi yürüten gerillaya sahiplenilip güçlendirilmelidir." (ANF)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 10:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER