Çelik'ten AB'ye çağrı: İnsan hakları fasıllarını açalım!

Çelik, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi toplantısında konuştu

Çelik'ten AB'ye çağrı: İnsan hakları fasıllarını açalım!

AB Bakanı Ömer Çelik, Ankara’da düzenlenen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi 35’inci toplantısının açılışında Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu.

Çelik, “Açık söylüyorum, 23. ve 24. fasılları açalım ve bunları resmi bir şekilde konuşalım. İnsan hakları ile ilgili bütün fasılları açın, hemen konuşup gereğini yapalım” dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Çelik’in konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
‘AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNE BAĞLIYIZ’
 
‘FETÖ’cü darbeci hainlerin saldırısına uğramış bu ülke ben Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlıyım diyor. Türkiye’nin misafir ettiği mülteci sayısı Slovakya nüfusunun yarısıdır. Burada eğitim alana mülteci çocukların sayısı Finlandiya’daki toplam öğrenci sayısı kadardır.
 
Türkiye demokrasisini korumaya çalışıyor. AB ile aramızda mali yardımlar ile ilgili bir anlaşma var ama bu yardımlar o kadar yavaş geliyor ki. Bugün AB üyesi pek çok ülkede 300-400 tane mülteci için referandum yapılıyor. FETÖ’nün saldırısından bir ay sonra Türkiye Cerablus’a girmiştir. Ve ilk defa NATO üyesi bir ülkenin sınırları DEAŞ’tan temizlenmiştir.
 
‘FASILLARI AÇALIM’
 

Açık söylüyorum, 23. ve 24. fasılları açalım ve bunları resmi bir şekilde konuşalım. Ama siz bu fasılları açmayıp gece gündüz bu konuları konuşunda demokrasi ve insan hakları ortadan kalkıyor ve iş siyasi bir boyut kazanıyor. Dışlayıcı, fasılları siyasi sebeplerle açmayan bir yaklaşımla ilerlemek söz konusu olmaz. Fasılları açarsınız, konuşuruz ve fotoğraf net bir şekilde ortaya çıkar. Bundan sonraki süreç çok daha önemli…
 
‘TÜRKİYE KARŞITLIĞININ ALTINDA İSLAMOFOBİ VAR’
 
Türkiye karşıtlığını kaldırın, altından İslamofobi çıkar, onu kaldırın altından yabancı düşmanlığı çıkar. Eğer bu aşırı sağ ile mücadele etmezseniz, Türkiye karşıtlığı hiçbir yerde kazanamıyor. Bunu Brexit’te gördük. AB’nin aldığı kararların marjinal kararlar olarak tarihe geçmesi gerekiyor. Karma istişare toplantısı bizim siyasi duruşumuzu ifade ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 20:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER