Çavuşoğlu’ndan 'Afrin'i soran gazeteciye: Biraz FETÖ'cü gibi gördüm sizi

Çavuşoğlu, Lavrov ve Zarif ile düzenlediği basın toplantısında kendisine soru soran gazeteciye tepki gösterdi

Çavuşoğlu’ndan 'Afrin'i soran gazeteciye: Biraz FETÖ'cü gibi gördüm sizi

Astana'da Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısına katılan Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Afrin operasyonu ve İsviçre'de ‘FETÖ’ ile iltisaklı olduğu iddia edilen bir iş adamının kaçırılmasında Türk diplomatlarının rolü olup olmadığı konusunda soru soran bir gazeteciye tepki gösteren Çavuşoğlu, gazetecinin ismini ve çalıştığı yeri sordu.

Gazeteciden, "Yerel gazeteciyim" yanıtını alan Çavuşoğlu sözlerinin devamında "Biraz FETÖ'cü gibi gördüm sizi. FETÖ ağzı ile sorulan sorulara cevap vermem. Afrin konusunda açıklamaları yaptık" dedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirilen Suriye konulu toplantıda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif vile beraber ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Halep senaryosunun tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapmak konusunda kararlıyız. Teröristleri yok etmek için sivilleri öldürmek doğru bir strateji değildir. Doğu Guta'da insani bir dram vardır. Rusya'nın çabalarını takdirle karşılıyoruz ancak yetersiz. İnsani yardımların engelsiz şekilde ulaşması lazım. Dün tutuklu ve kaçırılmış kişilerin salıverilmesi konusunda ilk toplantıyı burada gerçekleştirdik. Çalışma grubunu iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Suriye halkına yardımcı olmaya devam edeceğiz.

'SİVİL HALKIN BOMBALANMASI KABUL EDİLEMEZ'

Doğu Guta'daki durum insani felaket düzeyindedir. Terör unsurlarını sivillerden ayırmak gerektiğinin altını çizdik. Terör örgütleriyle ılımlı muhalefet yada sivil halkın bir arada olmaması gerekiyor. Doğu Guta'da ateşkes rejimiyle uyumlu şekilde çatışmaların sona erdirilmesi acil bir ihtiyaçtır. Sivil halkın bombalanmasının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz.

'TERÖRİSTLERİN İDLİB'E GİTMESİNE KARŞIYIZ'

Sadece Doğu Guta'da değil, tüm kuşatılmış bölgelerde… Ve Fırat'ın doğusu dahil, siviller konusunda hassasiyetimiz var. Afrin'de de var. Bugüne kadar sivillerin öldürülmemesi de bizim hassas yaklaşımımızdan kaynakların. Doğu Guta'da ise, İdlib'de de oldu… Teröristlerin İdlib'e gitmesine de karşıyız. Tehdit oluşturuyorlar. Terörle mücadele etme bahanesiyle sivillerin öldürülmesine karşıyız. Teröristleri etkisiz hale getirme konusunda özellikle sivillerin ağırlıklı yaşadıkları yerde değişik stratejilerimizin olması lazım. Doğrudan teröristleri hedef almamız lazım.

Kaynak:Sputnik

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 20:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER