Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: Yaptığınız işkenceleri tarih yazıyor

Çavuşoğlu, Afrin operasyonunun devam edeceğini söyledi, ABD’ye yüklendi

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: Yaptığınız işkenceleri tarih yazıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Antalya’da Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’yi eleştiren Çavuşoğlu, "Mert ol, ikiyüzlü olma dürüst ol. Hem terör örgütüne silah vereceksin ondan sonra da silah verdiğin kısımdakiler ayaklanacak 'sivillerden endişe ediyoruz da fazla uzamasın' da... Ne fazla uzamasın kardeşim? Bittiği yere kadar gideceğiz. Artık belli konularda adım atmamız için önce kaybolan güveni tazelememiz lazım. Çünkü güvensizlik var. Bu güvensizliğin sebebi ben değilim. Biz kimseye yanlış yapmıyoruz. Verdiğimiz sözün arkasındayız" ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afrin operasyonuna dair açıklamalarına tepki gösteren Çavuşoğlu, “Sen hangi hakla insani konuları hatırlatıyorsun? Sivillere yaptığınız işkenceleri tarih yazıyor” dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Kahraman Mehmetçiğimiz ÖSO ile birlikte YPG'lileri, PKK'lıları Afrin'de yerle bir ediyor. YPG, PKK, Amerika'nın da desteği ile Suriye topraklarının yüzde 25'inden fazlasını kontrol ediyor.

Neymiş efendim sivillerden endişe ediyoruz insani konulardan dolayı endişe ediyorlarmış. Bu konuda dünyada Türkiye'den daha hassas bir millet var mı? Senin Afrika'da o insanlara yaptığın zulmü tarih de yazdı, ben de biliyorum.

Sen hangi hakla bana insani konuları hatırlatıyorsun? Biz sizin ikiyüzlülüğünü çok iyi biliriz. İnsani yardımlarda dünyada birinci sırada olmuş bir ülkeye kimse ders veremez.

Terör örgütü ile mücadelemizden rahatsız olduysan onu da açıkça söyle. Mert ol, ikiyüzlü olma, dürüst ol. Hem terör örgütüne silah vereceksin ondan sonra da silah verdiğin kısımdakiler ayaklanacak ondan sonra sivillerden endişe ediyoruz da fazla uzamasın da. Ne fazla uzamasın kardeşim? Bittiği yere kadar gideceğiz tükendiği yere kadar gideceğiz. Onları temizledikten sonra oraları Suriyelilere teslim edeceğiz.

Suriye'nin toprağında gözümüz yok. Bizim için DEAŞ da, PKK da PYD de, FETÖ de aynıdır. YPG Suriye'nin yüzde 25'ini kontrol ediyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER