Çavuşoğlu: Yurt dışında 473 Türk Koronavirüs'ten öldü

Çavuşoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Çavuşoğlu: Yurt dışında 473 Türk Koronavirüs'ten öldü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle vatandaşların Türkiye'ye dönüşlerini devam edeceğini açıkladı.

Çavuşoğlu, "Bugünlerde ise tersine dönmek isteyen vatandaşlarımız da oldu. Normalleşmelerin başladığı ülkelere dönmek istediler. Bunu da oralardaki temsilciliklerimizle koordine ederek gerçekleştireceğiz" açıklamasını yaptı.

"Yurt dışında 473 Türk Koronavirüs'ten öldü" diyen Çavuşoğlu, "Türkiye'nin aldığı tedbirler dünyada bir model. Diğer taraftan içerde mücadele ederken, dışarıya da yardım etmeye çalıştık. Burada ürettiğimiz ve ihtiyaç fazlası olan ürünleri dünyanın bir çok ülkesine ulaştırdık. Sağlık sistemimizin ne kadar güçlü olduğunu tüm dünya gördü. Bugüne kadar sağlığa yapılan yatırımların ne kadar isabetli olduğunu gördük. Herhangi bir vatandaşımız veya o vatandaşımızın Türkiye'deki ailesi bize ulaşmak istediği zaman ulaşabilmelidir. Bununla ilgili çok teşekkür aldık. Bu vesileyle tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, salgın sonrası gelen yurtdışından tahliye taleplerini yürütüyoruz” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Bugüne kadar 103 ülkeden 65 binden fazla vatandaşımızı Türkiye'ye getirdik. Önümüzdeki günlerde vatandaşlarımızı getirmeye devam edeceğiz. Bugünlerde ise tersine dönmek isteyen vatandaşlarımız da oldu. Normalleşmelerin başladığı ülkelere dönmek istediler. Bunu da oralardaki temsilciliklerimizle koordine ederek gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar yurt dışında 473 vatandaşımızı kaybettik. Cenazelerden 350'den fazlasını Türkiye'ye getirdik. Diğerleriyle ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Vefat edenlerin yakınlarını tek tek arıyoruz. Bugüne kadar 250'den fazla aileyi bizzat kendim aradım. Hepsinin söylediği şu. Devletimizin ne kadar büyük olduğunu bu dönemde gördük. Birçok ülke cenazelerini götüremedi. Biz Türkiye'ye cenazesini göndermek isteyen tüm vatandaşlarımızın cenazelerini bu şekilde getirdik" dedi.

Çavuşoğlu, "Her ülkeye uçak gitmediği için, birçok komşu ülkeden uçağımızın gittiği ülkeye vatandaşlarımızı taşıyabildik. Bazı ülkelerden vatandaşlarımızı alamıyoruz katı yasaklardan dolayı. Bolivya'da ilginç bir olay yaşadık. Bir vatandaşımız böbrek hastası ve büyükelçiliğimize 8 saat uzaklıkta. Büyükelçimiz hemen aracını gönderdi. 8 saat aldılar geldiler, iki gün misafir ettiler. Oradan Sao Paolo'ya göndereceğiz ve yurda döndükten sonra Sağlık Bakanlığı'na teslim edeceğiz. Bizim görevimiz vatandaşımıza 7 gün 24 saat hizmet etmek. Dünyanın neresinde olursa olsun devletin yanında olduğunu hissettirmek. Vatandaşlarımızı getirirken, Türkiye'deki karantina kapasitesini göz önünde tutmamız lazım. Bu sadece yurt ve yatak kapasitesi değil, doktor ve sağlık hizmetiyle de alakalı. Dolayısıyla vatandaşlarımızı aşamalı olarak getiriyoruz" bilgisini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 18:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER