Çavuşoğlu'ndan Almanya açıklaması

Çavuşoğlu Türkiye-Almanya ilişkilerinin normalleşmesi gerektiğini söyledi

Çavuşoğlu'ndan Almanya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir süredir gergin olan Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendirdi.

Çavuşoğlu Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Türkiye ve Almanya arasında sorun olması için bir neden bulunmadığını savundu.

Çavuşoğlu, "Siz (Almanya) bize bir adım atarsanız, biz size iki adım atarız" dedi.

‘CEM ÖZDEMİR’LE DE ÇALIŞIRIZ’

Çavuşoğlu söyleşide Alman hükümetinden beklentiler konusuna da değindi. Türk hükümetinin Almanya'da kurulması olası koalisyonda Yeşiller Partili Cem Özdemir'in Dışişleri Bakanı olması halinde kendisiyle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Ülkeler arasındaki ilişkileri tek bir kişi üzerinden tanımlamak yanlış olur" dedi.

Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir AKP’nin muhaliflere yönelik izlediği politikalar nedeniyle sert biçimde eleştiriyor ve Alman hükümetinin Ankara'ya karşı daha sert bir tutum takınmasını talep ediyor.

ERDOĞAN’IN NAZİ BENZETMESİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaşanan devletlerarası krizde Almanya'yı eleştirerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman politikacılara yönelik sert çıkışlarını savundu.

Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanı sadece saldırılara yanıt verdi. Erdoğan'ın Nazi benzetmesi Almanya'nın düşmanca tavrına bir yanıttı. Federal hükümet Türkiye'ye saygılı olması gerektiğini öğrenmek zorunda" dedi.

Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel gibi Türkiye'de tutuklu olan Alman vatandaşlarına da değinen Çavuşoğlu, Yücel'in Türkiye vatandaşı olarak bir suç işlediği şüphesiyle tutuklu olduğunu, yargının Yücel'in suçlu ya da suçsuz olup olmadığına karar vereceğini öne sürdü.

Çavuşoğlu, Temmuz ayında çok sayıda insan hakları savunucusu ile birlikte tutuklanan Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner'in yargılama sürecinin ise hızlandırılmasına çalışıldığını söyledi.

Çavuşoğlu bu konuda İçişleri ve Adalet Bakanları'na ricada bulunduğunu söyledi.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 11:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
demokrat
demokrat - 4 yıl Önce

bay çavuşoğlu .. almanın yargılamasını hızlandırmak için yargıya müdahale ettiğini itiraf ediyorsunda türkiyede yargılanmayı bekleyen yüzlerce vatandaşın için neden kılın kıpırdamıyor .. bu ne rezalet

SIRADAKİ HABER