Çavuşoğlu'ndan ABD'ye İdlib çağrısı

Times İdlib’in Türkiye ve Rusya ilişkileri açısından da bir sınav olduğunu yazdı

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye İdlib çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ordusunun hazırlıklarını sürdürdüğü İdlib operasyonu öncesinde ABD'ye bir çağrı yaptı.

Çavuşoğlu, Times gazetesiyle söyleşisinde ABD'nin bölgedeki aşırıcı gruplara dair istihbaratını Türkiye ile paylaşması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu “Herkes kimin aşırıcı olup olmadığını biliyor çünkü herkesin sahada ajanları var. Şimdi herkese önerimiz şu; Terörist grupları ılımlılardan ayırmak için birlikte çalışmalıyız. Bu gruplar bazı bölgelerde birbirlerinden tamamen ayrılar, bazı yerlerde ise iç içe geçmiş durumdalar. Yani kolay değil ama birlikte yapabiliriz” dedi.

Gazete Türkiye’nin bir istihbarat paylaşımı anlaşmasına aracı olma girişiminin, Suriye’deki çatışmanın tarafları arasındaki arabuluculuk rolünü de genişleteceği yorumunu yaptı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Times İdlib’in Türkiye ve Rusya ilişkileri açısından da bir sınav olduğunu yazdı.

Gazete şu ifadeleri kullandı: “Türkiye ve Rusya, Suriye’de fikir ayrılığı yaşamalarına rağmen, ticaret ve ABD karşıtlığı üzerinden giderek yakınlaştı. İdlib bu açıdan da bir test olacak. Diplomatik ve siyasi olarak Washington’ın Türkiye, Rusya ve İran ile ilişkileri en kötü dönemlerinden birinde. Ancak hâlâ güvenliği ilgilendiren konularda işbirliği alanı var.”

Haber şöyle devam ediyor: “Esad Suriye’nin her santimetresini geri almakta ısrarcı. Buna fiili olarak Türkiye’nin kontrolünde olan yerler de dahil. Türkiye hükümeti ise bu bölgelerin ancak siyasi uzlaşı sağlandıktan sonra Suriye hükümetine geri verileceğini söylüyor.”

Çavuşoğlu ise “Bu bölgeler Suriye’nın toprağı. Suriye’nin birlik ve bütünlüğüne tamamen saygı duyuyoruz. Ancak şu an terör saldırılarını durdurabilmek için sınırlarımızı güvenlik altına almak zorundayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER