Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayetini uluslararası mahkemeye taşıma niyetimiz yok

Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetinin sorumlularının Türkiye’de yargılanması gerektiğini söyledi

Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayetini uluslararası mahkemeye taşıma niyetimiz yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washtington Post yazarı gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

"Kaşıkçı cinayetini uluslararası mahkemeye taşıma niyetimiz yok" diyen Çavuşoğlu, "Cinayetle ilgili herkesin Türk hukukuna göre soruşturulup yargılanması gerekiyor" dedi.

Türkiye-Filistin Ortak Komite Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’nin eş başkanlıklarında yapılacak.

Toplantıda iki ülke arasındaki ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınacak. İş birliğinin kurumsallaştırılmış bir çerçevede her alanda geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanları değerlendirilecek.

Filistinli mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Filistin ve Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Herkes bu davayı terk etse, biz etmeyiz" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

‘BU 18 KİŞİYE TALİMATI KİM VERDİ?’

"Bu cinayetin aydınlanması için gerekli her türlü adımı atıyoruz. Bu sürecin son derece açık ve şeffaf yürütülmesi gerekiyor. Süreç maalesef uzadı. Daha cevaplanması gereken sorular var. Bu 18 kişiye talimatı kim verdi? Kaşıkçı'nın cesedi nerede? Niye söylenmiyor?"

‘NİYETİMİZ YOK’

"Soruşturma Türk hukukuna göre yapılmalı. Sorumlular Türkiye'de yargılanmalı. Şu anda Uluslararası mahkemeye taşıma niyetimiz yok"

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 22:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER