Çavuşoğlu: Geleceğimizi AB'de görüyoruz

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne katılımını stratejik hedef olarak seçtiğini söyledi

Çavuşoğlu: Geleceğimizi AB'de görüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne (AB) katılımını stratejik hedef olarak seçtiğini belirterek "Geleceğimizi AB’de görüyoruz" dedi. Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Türkiye-AB, Türkiye-ABD ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Kıbrıs konusu, mülteci sorunu ve Türkiye'deki ekonomik gelişmelere değindi.

Hürriyet'in aktardığına göre Çavuşoğlu, Ta Nea gazetesinde, '8 asker için kararlıyız' manşetiyle yayınlanan demecinde şunları söyledi:

'TÜRKİYE AB'Yİ STRATEJİK HEDEF OLARAK SEÇTİ'

"AB ile ilişkilerimizin omurgası Türkiye'nin üyelik sürecidir. Türkiye, AB'yi stratejik hedef olarak seçmiştir. Geleceğimizi AB'de görüyoruz. Üyelik sürecimiz maalesef bugün abartılı bir şekilde siyasileştirildi. Maalesef, AB'de zaman zaman 'özel ilişkiyi' destekleyen sesler duyuyoruz. AB ile zaten özel ilişkimiz, işbirliğimiz var. Hedefimiz tam üyeliktir. Avrupa'nın daha iyi bir geleceği için Türkiye ve AB'nin işbirliği yapan iki taraf olmalarından daha fazlası gerek.

Uluslararası ilişkilerde, her türlü sorunun çözümü için öncelik diyalog ve müzakeredir. Tehdit dili müttefikler arasında kabul edilir bir şey değildir. Soruların ortak mantık ve iyi niyetle çözüleceğini ümit ediyoruz. ABD ile ilişkilerimiz sadece iki ülke çıkarları için değil, aynı zamanda uluslararası barış ve istikrar için de önemlidir.

İlişkiler en iyi düzeyde değil. Uzun yıllardır süregelen sorunlara maalesef yenileri de eklendi. İkili sorunlarda, kamuoyuna ve üçüncü taraflara şikâyetlerde bulunmak yaratıcı bir yöntem değildir. Karşılıklı güvenin tesis edilmesi önemli. Ön şartlar koşulmadan, diyaloga devam etmeliyiz.

'YUNANİSTAN DARBECİLER İÇİN GÜVENLİ BİR BARINAK HALİNE GELDİ'

Yunan yetkililer, başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz darbesinden sonra Türkiye'ye desteklerini dile getirdiler. Ancak bu sözler icraata dönüştürülmedi. Yunanistan, darbeciler için güvenli bir barınak haline geldi. Darbeci askerlerin Türkiye’ye iadesini reddeden Yunan mahkemelerinin kararlarından derin düş kırıklığına uğradık. Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkenin, Türkiye'de demokrasiyi yıkmaya çalışan hain darbecileri serbest bırakması ne uluslararası hukukla ne de iyi komşuluk ilişkileriyle bağdaşır.

Azınlığın sorunları maalesef daha da kötüleşiyor. İktidardaki SYRİZA partisi, eğitim ve din hürriyetiyle ilgili seçim öncesi vaatlerini yerine getirmedi. Yunan askerlerine ilişkin karar siyasi bir açıdan yorumlanmamalı. Yargı karar verdi. Yargı makamları, bu davayı ele alırken Türk-Yunan ilişkilerini göz önünde bulundurmadı."

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER