Çavuşoğlu: Biz Irak'ta mezhepçi yaklaşımlara hep karşı olduk

Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Çavuşoğlu: Biz Irak'ta mezhepçi yaklaşımlara hep karşı olduk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “El Bab'a kadar bu operasyon ilerleyecektir ve bu bölgeyi güvenli bölge ilan etmeliyiz ki insanlar dönebilsin. Biz Irak'ta mezhepçi yaklaşımlara hep karşı olduk. Maliki'den bu yana bu mezhepçi anlayışın ne kadar tehlikeli olduğunu Irak'ta Suriye'de gördük.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ahmed Abdulaziz Gandur ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Suriye rejimi, DAEŞ ile mücadele eden güçlere saldırıyor. Rejimin ve destekçilerinin ajandasının ne olduğunu görüyoruz. Rejim güçlerinin ÖSO'ya saldırısı operasyonu durdurmaz. Bunlar bizim DAEŞ'e karşı mücadelemizi durdurmaz. Fırat Kalkanı Operasyonu da devam edecektir. Bu operasyonun tek amacı bu bölgeden DAEŞ'i temizlemektir."

"El Bab'a kadar bu operasyon ilerleyecektir ve bu bölgeyi güvenli bölge ilan etmeliyiz ki insanlar dönebilsin. Biz Irak'ta mezhepçi yaklaşımlara hep karşı olduk. Maliki'den bu yana bu mezhepçi anlayışın ne kadar tehlikeli olduğunu Irak'ta Suriye'de gördük. Fakat bunlardan ders alınmadığı açıkça ortadadır. Haşdi Şabi'nin Musul'a girmek istediğini görüyoruz.

"DAEŞ'le mücadele yerel güçlerle yapılmalı. Musul ve Telafer'de etnik dengeler dikkate alınmalı. Bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir duruma gelirse, kendi güvenliğimizi sağlamak için her türlü tedbirimizi alırız, bu bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Telafer'de tehdit oluşursa da tedbir alırız. Oradaki kardeşlerimizi de hiçbir zaman yalnız bırakmadık."

(Kaynak: Haber Türk)

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 20:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER