Çankaya adaylarının oy pusulaları basıldı

Cumhurbaşkanı seçimi için adayların fotoğraflarının ilk defa yer aldığı rey pusulaları basıldı…

Çankaya adaylarının oy pusulaları basıldı

Cumhurbaşkanı seçimi için adayların fotoğraflarının ilk defa yer aldığı rey pusulaları basıldı.

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) çekilen kuraya göre, oy pusulasının ilk sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırasında Halkların Demokratik Partisi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son sırasında ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismi yer alıyor.

Oy verme günü sandık başına gelen seçmenler, sandık kurulu önüne kurul başkanı tarafından sırayla birer birer alınacak. Gebeler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını verecek. Sandıkta görevlendirilen emniyet görevlileri ve yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilecek.

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan fotoğraflı, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan fotoğraflı ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin rey kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekecek.

'TERCİH' VEYA 'EVET' MÜHÜRÜ

Sandık kurulu başkanı tarafından seçmene kapalı oy verme yerine girmeden evvel, birleşik oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine, namzet için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührünü basması, ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü dışında herhangi bir yerine imza atmaması veya işaret koymaması, ters halde oyunun geçersiz sayılacağı, birleşik oy pusulasını düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyması ve yapıştırması gerektiği belirtilecek.

Seçmenin; cep telefonu, resim veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesinin yasak olduğu ve cezasının bulunduğu, bu cin cihazlar varsa rey verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere bırakılması gerektiği hatırlatılacak.

Oy zarfına rey pusulası dışında herhangi bir şey konulması durumunda oy geçersiz sayılacak. Seçmenlere oy kullanırken hata yapmaları durumunda, yeni bir oy pusulası verilmeyecek. Bu vaziyet seçmene oy pusulası verilirken açıklanacak.

Kaynak: Ntvmsnbc

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 15:06
YORUM EKLE