Çandar: Erdoğan-Davutoğlu ikilisi IŞİD'in doğumuna 'ebelik' yaptı

Gazeteci Cengiz Çandar, Türkiye ile IŞİD ilişkisine dair değerlendirmelerde bulundu...

Çandar: Erdoğan-Davutoğlu ikilisi IŞİD'in doğumuna 'ebelik' yaptı

Cengiz Çandar Radikal'de yer alan "Türkiye, 'İslam Devleti'nin neresinde?" başlıklı yazısında Ahmet Davutoğlu'nun IŞİD'le ilgili olarak 'terörist örgüt' demekten imtina ettiği ve 'öfkeliler' nitelemesini yaptığı sözlerini hatırlatarak, "Bu sözleri 'IŞİD'in meşrulaştırılması' gibi yorumlayanlar var. Haksız sayılmazlar. Zira, bu sözlerde 'siyasi tavır' hiç yok," dedi.

Yazısında PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in ve Ahmet Türk ile İrlandalı gazeteci Patrick Cockburn'un IŞİD'in Türkiye'den aldığı desteğe ve örgütün büyümesinde Türkiye'nin rolüne ilişkin beyanatlarını aktaran Çandar şunları söyledi:

"Tayyip Erdoğan-Ahmet Davutoğlu ikilisi, Türkiye'nin burnunun dibinde, bir "ikinci 'özerk Kürdistan' doğmasın ve Türkiye Kürtlerinin gelecekteki muhtemel taleplerinin önüne geçilsin" diye, ülkemizin güney sınırlarında boydan boya 'İD' gibi bir devletin doğumuna 'ebelik' yaptılar. Bu ikiliden birinin cumhurbaşkanı, diğerinin başbakan olacağı bir Türkiye'nin ve bölgenin geleceğini ona göre düşünün artık..." (BA)

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2014, 16:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Jakob gabriel
Jakob gabriel - 4 yıl Önce

Cengiz candar ilk kez köşe yazilarinda kıssa yorum yapti. Ak partinin yeni dünya düzenine karşi kartlarini yalniş oynadi Türkiyenin ortadoğuda kendine göre bağımsız siyasetin kurbani olarak bütün komşu ülkelerde yapilacak olan her oluşum türkiye karşı durmaktadir. Evet türkiyenin komşulariyla sıfır siyasetini sadece arap devletleriyle vizeleri kaldirmaktan başka yol almadi . Komşulariyla 0 sorunu değil ,birbirine karşı düşman konumuna gelindi ,.keşke bu siyaset ak partinin genel kurulundan ciksaydi , ben buna inanmiyorum cünki ak partinin düşünce özgürlüğünde olan tek mantik var başbakan ne dese doğru olmasada itiat etme baskisi oluşmaktadir.