Burhanettin Kocamaz aday olamadı, İYİ Parti 'dahili operasyon' dedi

MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı listenin YSK’ye geç teslim edilmesi nedeniyle riske girdi

Burhanettin Kocamaz aday olamadı, İYİ Parti 'dahili operasyon' dedi

MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Burhanettin Kocamaz, aday başvuru listesi Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) geç teslim edildiği gerekçesiyle seçimlerde yarışamama tehlikesiyle yüz yüze kaldı.

Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı, il yönetiminin listeyi YSK'ya yaklaşık 15 dakika geç sunması nedeniyle tehlikeye girdi. Olay partide deprem etkisi yarattı. Bu gelişmenin ardından İYİ Parti, il yönetimini görevden aldı.

SON KARARI YSK VERECEK

Listelerin teslimi mesai saati bitiminden yaklaşık 15 dakika sonra gerçekleşirken, YSK görevlilerinin listeyi tutanak tutarak teslim aldığı belirtildi. Kocamaz'ın adaylığının ise YSK'nın alacağı karar doğrultusunda kesinlik kazanacağı öğrenildi.

PARTİLİLER, KOCAMAZ'A DESTEK İÇİN BELEDİYE'YE GELDİ

Kocamaz'ın adaylığının riske girmesini sosyal medya ve haber sitelerinden duyan bazı partililer, destek olmak için Büyükşehir Belediye Binası'nın önünde toplandı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı belediye binası çevresinde partililer, Kocamaz lehine sloganlar atarak duruma tepki gösterdi.

'İHANET' VURGUSU

Adaylığı tehlikeye giren Burhanettin Kocamaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yaşanan süreci, "ihanet" olarak değerlendirdi.

Kocamaz, ilk tweetini, "Sevgili Mersinliler, değerli yol arkadaşlarım; Seçimi açık ara alacağımız bir durumda iken parti içinden vurulduk. Biz vurulduk. Biz ne ihanetler gördük! Ama asla yılmadık. Maalesef Sayın Hamit Tuna'nın 'göreceksiniz Kocamaz İYİ Parti'den de aday olamayacak' değerlendirmesi doğru çıktı" notuyla paylaştı.

'SON SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEDİK'

Daha sonra Twitter'dan ikinci açıklamayı paylaşan Kocamaz, "Şunu herkes bilmelidir ki henüz son sözümüzü söylemiş değiliz. Kim ne derse desin. Biz hala pes etmedik. Herkes rahat olsun ve bizi izlemeye devam etsin. Mutlaka bir yol bulacak ve Mersin’i entrikalar ve ayak oyunlarıyla birilerine teslim etmeyeceğiz" dedi.

İYİ PARTİ: YOLUMUZA ÖRÜLEN BİR DUVARDIR'

Yaşanan durumla ilgili İYİ Parti'den açıklama yapıldı. Açıklamada olayın "ihmal" ya da "sorumsuzluk" olmadığı, bunun "İYİ Parti’ye yönelik “dahili” bir operasyon" olduğu öne sürüldü.

Kocamaz'ın Mersin'den seçilmesine "kesin gözüyle" bakıldığı belirtilen açıklama şöyle:

"Kurulduğu günden bu yana, türlü engeller ve oyunlarla karşılaşan İYİ Parti, bugün bir sınavdan daha geçmektedir. 31 Mart Yerel Seçimleri için ‘Aday Listeleri’nin teslimi, bugün saat 17:00 itibarıyla sona ermiştir. Partimizin aylar süren çalışmalar sonunda belirlediği adaylarından oluşan listeler de, bugün itibarıyla İl Seçim Kurulları’na teslim edilmiştir. Ancak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız sayın Burhanettin Kocamaz’ın adaylık evrakı, İl Yönetimi tarafından, saat 17:00’den sonra Seçim Kurulu’na götürüldüğü gerekçesi ile kabul edilmemiştir. Bu bir ihmal değildir. Bu bir sorumsuzluk da değildir. Bu, İYİ Parti’ye yönelik “dahili” bir operasyondur.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanacağı herkes tarafından kabul edilen, sayın Burhanettin Kocamaz’ın ve dolayısıyla partimizin yoluna örülen bu duvar, Türkiye’de siyasetin getirildiği noktayı tariflemek bakımından ibret vericidir.

'SORUMLULARI ARAYIP BULACAĞIZ'

İl Başkanı görevinden alınmıştır. Ancak, bu tablonun asıl sorumlusu ve nedenlerini araştırıp bulmak, boynumuzun borcudur. Bu hem siyaset ahlakına, hem de refahı için siyaset yaptığımız Aziz Milletimize karşı, ertelenemez görevimizdir. İYİ Parti, ilk günden beri, engelleri aşa aşa, duvarları yıka yıka yol aldı.

Şundan herkes emin olsun ki, bu engeli de yıkıp geçeceğiz. Partimiz üzerinde oyun oynayanları ve maşalarını mutlaka bulup, Aziz Milletimizin huzurunda teşhir edeceğiz. Dün olduğu gibi bugün de engelleri aşa aşa, duvarları yıka yıka yürümeye devam edeceğiz. Bir kez daha tekrar etmek isterim ki; Bu ülkenin İYİ ve Cesur insanları olarak, “Daha Yeni Başlıyoruz!” Ve içinde yer aldığımız hiçbir öykü, biz bitti demeden bitmez."

Mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Mersin'de yeniden aday gösterilmeyince partisi MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 22:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER