Burhan Kuzu’dan çelişkili 'sivillere yargı zırhı' açıklaması

Kuzu, 696 nolu KHK ilişkin çelişkili açıklamalarda bulundu

Burhan Kuzu’dan çelişkili 'sivillere yargı zırhı' açıklaması

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, ‘sivillere cezasızlık muafiyeti’ getiren 696 nolu KHK’ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzu, hükümet kanadından yapılan açıklamaların aksine söz konusu düzenlemenin geleceğe yönelik olduğunu söyledi.

Kuzu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada KHK ile ilgili “696 Sayılı KHK ile “Terör olaylarını önleyen sivillere yargı muafiyeti” getirdik.'işin özeti' olarak "15 Temmuz benzeri bir darbe veya terör saldırısı yeniden gerçekleşirse, bu ihanete müdahale edecek vatandaşlarımız kanuni olarak koruma altına alınacak" ifadesini kullandı.

Öte yandan Kuzu, Kuzu, bir diğer mesajında ise öncekini yalanlayan ifadeler kullandı ve düzenlemenin sadece 15-16 Temmuz'u kapsadığını savundu.

Kuzu, “KHK'daki düzenleme 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı ile ilgili olmasına rağmen, CHP iç savaş çığırtkanlığı yaparak toplumu germeye devam ediyor. Merak ediyorum, yoksa 15 Temmuz benzeri bir darbe girişimine hazırlanıyordunuz da gafil mi avlandınız? Son KHK’dan teröristlerin korkması gerekirken CHP neden telaşlandı. CHP’ye önerim, bu korku filmi saçmalıklarını bırakın. Çıkan KHK’nın sınırı belli; çerçevesi ve amacı açıkça tespit edilmiş” dedi.

HÜKÜMETTEN FARKLI AÇIKLAMALAR

Muhalefetin ve hukukçuların tepki gösterdiği düzenleme için AKP Sözcüsü Mahir Ünal, bu yasanın geleceğe yönelik bir af olmadığını savunarak "Yargı muafiyeti sadece 15-16 Temmuz'u kapsıyor" demişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de düzenlemeye ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

"Hangi vatandaş darbe önleme dışında bir başkasına işkence etmişse, yanlış bir fiilde, haksız bir fiilde, hukuka aykırı fiilde bulunmuşsa bunlar da yargılanacaktır ama buradaki kapsam darbeyi önlemeye yönelik fiiller kapsamındadır, tarih de 15 Temmuz, 16 Temmuz'dur."

696 SAYILI KHK İLE GETİREN DÜZNELEME NE İÇERİYOR?

696 sayılı KHK ile "darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere, resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk" getirildi.

696 sayılı KHK ile Olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

Bu maddeye bir 'fıkra' ekleyerek şöyle denildi: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

Daha önceki düzenleme şöyleydi:

"15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz."

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 22:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

türkiyede müslüman koyunlarin burhan gibi soytarilari insan saymasi ve prof luk ünvani veren egitim sisteminin taa icine...

SIRADAKİ HABER