Bulgaristan'dan Erdoğan'ın Lozan açıklamasına yanıt

Erdoğan, Yunanistan ziyaretinde Lozan’ın revize edilmesi gerektiğini savunmuştu

Bulgaristan'dan Erdoğan'ın Lozan açıklamasına yanıt

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretine damga vuran Lozan Anlaşması tartışmasına Bulgaristan da katıldı.

Anlaşmanın taraflarından biri olan Bulgaristan Dışişleri, Lozan’ın revize edilmesinin ‘yararlı olmadığı’nı savundu.

Konunun Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile de ele alındığını duyuran Bulgaristan Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Bulgaristan, barış anlaşmalarının ve mevcut sınırların yeniden tartışılmasının uluslararası topluma ve bölgesel istikrara yararlı olmayacağına inanıyor. Uluslararası anlaşmalarda herhangi bir değişiklik sadece, uluslararası hukuka uygun biçimde ve ülkeler arasında karşılıklı anlaşmayla yapılmalıdır” denildi.

Erdoğan’ın 65 yıl sonra Atina’yı ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, bölgenin modern sınırlarını ve azınlık haklarını belirleyen Lozan Anlaşması’nı gündeme getirmesi tartışma yaratmıştı. Erdoğan anlaşmanın güncellenmesi gerektiğini ve bunun her iki ülkenin de çıkarına olabileceğini söylemiş, Yunan yetkililer ise bu açıklamayı şaşkınlıkla karşılayıp anlaşmanın hukuki olarak müzakereye açık olmadığını belirtmişti.

(Kaynak: Yüksekova Haber)

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2017, 21:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER