Bülent Arınç'tan Cumhur İttifakı eleştirisi

Arınç, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı

Bülent Arınç'tan Cumhur İttifakı eleştirisi

TBMM Eski Başkanı ve AK Parti'nin kurucularından Bülent Arınç, Habertürk televizyonunda katıldığı programda hem seçimleri değerlendirdi hem de kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Kübra Par’ın programına katılan TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçmişte bir dargınlık yaşadığını, daha sonra kucaklaşarak hasret giderdiklerini anlattı. 31 Mart seçimlerinde AK Parti’nin başarısız olmadığını dile getiren TBMM Eski Başkanı, ‘Çok mu başarılıyız? Hayır’ diye konuştu.

Arınç’ın konuşmasından önemli başlıklar şöyle;

31 Mart’ta il genel meclisi oyları, büyükşehir belediye başkanlığı oylarına baktığınızda alınan oy oranları göreceli olarak AK Parti’nin başarılı olduğunu gösterir. Ama büyükşehirlerden kaybı var.

Bu ittifakın kurulmuş olması öncelikle İstanbul ve Ankara’yı kazanabilmekti. Önemli olan AK Parti başarısız mı? Hayır değil. Çok mu başarılı? Hayır o da değil.

Herşey İstanbul seçimi üzerinde dönüyor. İstanbul’a sadece büyükşehir belediye başkanı seçmek iddiası değil ki. AK Parti açısından çok önemli. Bir ittifakın sonucunun alınması lazım. Ben 25 yıldır İstanbul’u yönetiyorum. İstanbul neredeyse Türkiye’nin beşte biri. İstanbul’u kazanan şunu kazanır, kaybederse bunu kaybeder deniyor. Bu sözler boş sözler değil. AK Parti’nin alması lazım. CHP de almak istiyor.

Bu seçimde bir ittifak olmasa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasaydı, AK Parti kendi adaylarıyla gitseydi yüzde 95 kazanırdık. Ama şimdi bu sistemin içinde var olmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemini tartışmak için henüz erken. Birtakım uygulamaları görmek gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın olmazsa olmazı bu sistem. Henüz bir sene geçti. Eleştiriyi erken buluyorum.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER