Bülent Arınç sözlerinin arkasında

Başbakan Yardımcısı ‘Ölenlere elbette üzüleceğiz’ dedi…

Bülent Arınç sözlerinin arkasında

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris'te 3 Kürt kadın siyasetçinin öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Kütüphane'de, "Diyarbakır Surları UNESCO Yolunda" isimli serginin açılışına katılan Arınç, "Çok zor işlerin içindeyiz. Maddi planda bakıldığında çözülmesi de çok zor görünüyor. Bugüne kadar yaşadığımız şartlar bu iyi niyetli çabaların önüne bir şekilde set çekebilecek, bu ümitleri boşa çıkarabilecek, pek çok sabotajları, provokasyonları getirebilir endişesini doğrusu biz de paylaşıyoruz. Ama ümitli olmak, ümitli olmaya mecbur olmak gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Daha bir, iki gün önce Fransa'da yaşanmış olay veya Türkiye'de başka bir bölgede yaşanmış veya yaşanabilecek olayların bizi yoldan döndürmemesini, çevirmemesini, ümitsiz kılmamasını Allah'tan diliyorum. O yüzden bu olaylarda hayatını kaybeden insanların çok acı şekilde hayata veda ettiklerini düşünüyorum" dedi.

"YAŞANAN OLAYLAR BİR VAHŞETTİR"

Dün konuyla ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

"Fransa'da meydana gelen olayı vahşet olarak nitelendirmiştim. Üzüntü duyduğumu ifade etmiştim. İnternet medyasına girdiğimizde bu sözlerimin nasıl çarpıtıldığını, ne kadar kötü amaçlar için kullanıldığını gördüm ve üzüldüm. Ama onları bir kez daha üzmek istiyorum. Yaşanan olay bir vahşettir. Kim yaparsa yapmış olsun, bu ölen kişiler hangi vasıflarla hangi suçlamalarla anılıyor olurlarsa olsun, insan hayatına bu şekilde son vermek kimsenin hakkı değildir. Onlar böyle bir ölümü hiçbir zaman hak etmemişlerdi. Suçlu olan insana yapılacak tek şey yargı önüne çıkarılması ve adaletin vereceği cezaya razı olmak gibi bir keyfiyet. Yoksa kimse kimsenin hayat hakkını böylesine hoyratça, böylesine vahşice elinden almak tasvip edilir bir davranış değildir.

Bu olay karşısındaki insani tutumumu, af edersiniz bu olaydan daha vahşi şekilde eleştirmeye kalkanları biraz insafa davet etmek, izana davet etmek görevimizdir. Ölenlere elbette üzüleceğiz. Özellikle bu süreç içerisinde karşımıza çıkacak kötü olaylara karşı da sabırlı olacağız, anlayışlı olacağız. Ve geçmişte yaşanan pek çok olayın böyle bir barış sürecini geciktirmek, ertelemek, reddetmek, inkar etmek, ajite etmek isteyenleri ödüllendirmek gibi davranışların içerisinde olmayacağız. Şahsen ben böyle bir davranışın içerisinde hiçbir zaman bulunmayacağımı söylemek istiyorum."

BÜTÜN BÖLGEMİZ ACILARIN SON BULDUĞUNU GÖRECEKTİR

Diyarbakır'ın bir barış ve huzur kenti olduğunu, olacağını dile getiren Arınç, "Bütün bölgemiz ve ülkemiz, artık yıllardan beri çekilen acıların inşallah son bulduğunu en kısa zamanda görecektir, görmelidir diye düşünüyorum. Surlar, taş işçiliği, ustalık, sabır ve iyi niyetle yola çıkılınca güzel eserler ortaya kendiliğinden çıkmış olacaktır" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, müzisyen Şivan Perver'in mesajlarını da önemli bulduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Biz bu ülkenin insanlarıyız, yıllardır tarihin kader ortaklığı içerisine koyduğu insanlarız, aynı idealler, aynı amaçlarla birbirimizin kucağında şehit düşmüş insanlarız. Cumhuriyeti birlikte kurmuş, bu toprakların acısına da sevincine de üzüntüsüne de ortak olmuş insanlarız. Yeni başladığını büyük bir heyecanla izlediğimiz sürecin aynı Diyarbakır gibi, onun surları ve diğer bütün güzellikleri gibi, Eğil'deki peygamberler makamı gibi inşallah yüce olmasını, büyük olmasını, kutlu olmasını ve bir an önce güzelliklerin gerçekleşmesini diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2013, 21:52
YORUM EKLE