Buldan'dan Erdoğan'a: Hodri meydan; 6-8 Ekim için komisyon kuralım 

Buldan Antep'te konuştu

Buldan'dan Erdoğan'a: Hodri meydan; 6-8 Ekim için komisyon kuralım 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Antep’teydi.

Şehitkamil ilçesinde düzenlenen halk buluşmasında konuşan Buldan, Kobani olayları üzerinden Demirtaş'a yüklenilmesini eleştirerek, "Biz 6-8 Ekim olayların da açığa çıkması için büyük mücadele verdik. Bunun da önüne geçtiler. Bugün sevgili Selahattin Demirtaş’a saldırmalarının, HDP’ye saldırmalarının sebebi bu. Biz, “cinayetler açığa çıksın, katliamlar açığa çıksın” diyoruz, Recep Bey meydan meydan Selahattin Demirtaş’ın eline kan bulaştığını ifade ediyor. Buradan hodri meydan diyoruz. Kuralım bir komisyon, çıkaralım açığa. 6-8 Ekim olaylarının arkasında kim var açığa çıksın" ifadelerini kullandı

Buldan'ın açıklamaları şöyle:

Antep, AKP Hükümeti’nin her türlü şiddetine maruz kaldı. 2 yıl önce bir kına gecesinde 52 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Asla unutmayacağız o katliamı. O katliamın ardından katliamlar durmadı. Hangi kente gidersek gidelim AKP bir katliam yaşatmış. Antep de bu kentlerden biri.  

Antep, IŞİD  çetelerinin örgütlendiği bir kenttir. IŞİD’in burada cirit atmasına göz yumanlar, Antep katliamından birebir sorumludur. İstenseydi bu katliamların sorumluları açığa çıkarılırdı. Roboski, Ankara, Suruç, Antep katliamları; tüm bu katliamların arkasındaki karanlık güçler devletin, hükümetin bilgisi dahilindeydi. Bunların araştırılmasını istedik. Meclis’te, Araştırma komisyonları kurulsun dedik. Ama AKP-MHP izin vermedi. 

Bizler ülkemizde yaşanan tüm katliamların sorumlularının ortaya çıkması için mücadele ediyoruz. HDP olarak bu katliamların peşini bırakmayacağız. Bu katliamların sorumlularını açığa çıkaracağız. 

HODRİ MEYDAN

Biz 6-8 Ekim olayların da açığa çıkması için büyük mücadele verdik. Bunun da önüne geçtiler. Bugün sevgili Selahattin Demirtaş’a saldırmalarının, HDP’ye saldırmalarının sebebi bu. Biz, “cinayetler açığa çıksın, katliamlar açığa çıksın” diyoruz, Recep Bey meydan meydan Selahattin Demirtaş’ın eline kan bulaştığını ifade ediyor. Buradan hodri meydan diyoruz. Kuralım bir komisyon, çıkaralım açığa. 6-8 Ekim olaylarının arkasında kim var açığa çıksın. 

“Kobani düştü düşecek” diyen Recep Tayyip Erdoğan, karanlık güçlerin devreye girmesiyle başlayan olaylardan Selahattin Demirtaş’ı sorumlu tutuyor. Ama şunu bilin, Kobani düşmediği için AKP’nin bütün planları suya düştü. Kobani’nin düşmesine izin vermeyen de Kürtler olmuştur. 

Öyle bir anlayış var ki, Kürdü görmeyen tanımayan inkar eden bir anlayış, Bu anlayışı, bu zihniyeti sandığa gömeceğiz. Çünkü Kürt halkını inkar eden anlayış siyaset arenasında kendi geleceğini kuramaz. AKP de geçmişte, Kürtleri inkar eden zihniyetler gibi. O iktidarlar nasıl tarihten silindiyse, AKP’nin de gideceği yer çöp sepettir.  

AKP ARTIK UMUT VAAT ETMİYOR

AKP, Türkiye’ye  artık bir umut vaat etmiyor. Yaşananlar, çekilen acılar ortada. Antep de hem ekonomik hem sosyal anlamda her türlü zulüm ile  karşı karşıya. Antep esnafı, siftah yapmadan dükkanını kapatacak durumda. Onların derdi, Antep’in sorunları değil, onların derdi kendi yandaşları, akrabaları. Kendi yandaşlarına nasıl para verirler, onları nasıl zengin edebilirler. Uğraştıkları tek mesele bu. HDP olarak halkımıza şunun sözünü veriyoruz. HDP 24 Haziran’dan sonra parlamentoya girince her ilin sorunlarına katkı sağlayacak, halkımızla birebir ilgilenecek. 

Sizin vekiliniz sevgili Mahmut Toğrul, TBMM’de Antep’in  sorunlarını en fazla dile getiren vekil. Bir adayımız şuanda cezaevinde  ama ben Antep halkına güveniyorum, Osman arkadaşımızı 24 Haziran’da cezaevinden çıkaracağız. Onlar, tutuklayarak, ölümlerle, cezaevleriyle bir halkı korkutmaya çalışıyorlar. Onlar zannediyor ki, biz cezaevine girdikçe biz öldükçe azalacağız, hayır biz daha çok çoğalıyoruz.  

DEMİRTAŞ'I YA DA BAŞKA KÜRDÜ İDAM SENİN BOYUNU AŞAR

Cumhurbaşkanı adayımız Edirne Cezaevi’nde. Sevgili Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde rehin olarak tutuyorlar. Bugün gördük ki her bir arkadaşımız birer Selahattin Demirtaş. Onlar Selahattin Demirtaş’ın cesaretinden korkuyorlar. Onlar Demirtaş’ın siyasetinden korkuyorlar. Onun için idam meselesini gündeme getiriyorlar. Recep Bey, meydanlarda Selahattin Demirtaş için “Parlamento’dan idam kararı çıkarsa onaylarım” diyor. Recep Bey’e şunu söyelemek isteriz, Selahattin Demirtaş’ı ya da bir başka Kürdü idam etmek senin boyunu da aşar, çapını da aşar.  

İdamı gündeme getirecek kadar siyasetten yoksun bir iktidar partisi var. Geçmişte bu ülke idamları gördü. Deniz Gezmiş, Adnan Menderesleri, Seyid Rızaları idam ettiler. O tarihler Türkiye tarihinde kara bir leke olarak anıldı. Şimdi aynı konuyu, aynı anlayışı gündeme getirenler şunu bilsin ki Türkiye halkları idama asla onay vermeyecek.   

Onlar sevgili Selahattin Demirtaş  için eli kanlı diyorlar, oysa Selahattin Demirtaş’ın eli barış elidir. Demirtaş’ın eli sevgi elidir. Keşke bir gün Selahattin Demirtaş’ın elini tutma zahmetine katlanmış olsaydılar. O zaman bugün onunla ilgili farklı şeyler söylerlerdi. Ancak her zaman kötü niyetle yaklaştılar. Milletvekili arkadaşlarımızı cezaevine koydular. Bizi siyasetin dışına atmaya çalıştılar. Ama biz her şeye rağmen barışın, insan haklarının, adaletin bu coğrafyada hakim olacağına inancımızı yitirmedik. 

SANDIK BAŞINA GİDERKEN ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

24 Haziran seçimlerine de bu anlayışla 24 Haziran tarihi hepimizin kaderini belirleyecek olan seçimdir. Bu tercih Türkiye’nin aydınlık yarınları olacak. Bu tercih Türkiye’nin barışı için olacak. Bu tercih kadınların ve gençlerin özgür bir ortamda yaşaması için yapılacak bir tercih  olacak. Antep halkı sandık başına giderken elini vicdanına koymalıdır. Oylarınızı kullanırken, Roboski katliamını unutmayın, Suruç katliamını unutmayın. Antep katliamını unutmayın. 

Şimdi bizi baraj altında  bırakmaya çalışıyorlar. Bu oyunlara kimse gelmemeli. Onlar bizi baraj altında bırakmak için oylarımızı çalmaya çalışacaklar. Her bir arkadaşımızdan sandıklara sahip çıkmasını istiyoruz. Oylarınıza sahip çıkarsanız oylarımızı çalamazlar. Sadece 12 günümüz  var. Bu 12 günde herkesi ikna etmeye çalışın. Herkesin elini tutmaya çalışın. AKP Hükümeti'nin 16 yıllık iktidarını herkese anlatın. HDP’nin bu ülkeye getireceklerini anlatın. 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 10:24

Demokrat Haber’e destek olmak isterseniz tıklayın >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER