Buldan: Bu ülke de İstanbul da Recep Tayyip Erdoğan’dan büyüktür

Buldan, HDP'ye yönelik saldırılara da tepki gösterildi

Buldan: Bu ülke de İstanbul da Recep Tayyip Erdoğan’dan büyüktür

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında iki günlük İstanbul turunu sürdürüyor.

Dün Zeytinburnu ve GOP’ta açılışlara katılan Buldan, bugün Bahçelievler ve Esenyurt’taki seçim programlarına katılıyor.

Açlık grevlerine ve Leyla Güven'e destek verilen Bahçelievler’deki buluşmada, HDP'ye yönelik saldırılara da tepki gösterildi.

Erdoğan'ın HDP yöneticilerine yönelik söylemlerine ve hedef göstermesine tepki gösteren Buldan, "Recep Bey vizontele olmuş her yerde bizim resimlerimizi ve videolarımızı gösteriyor" dedi.

Buldan, “Bu ülkeye toplumsal barış AKP’ye rağmen gelecek. Halklarımızın gücü bu ülkedeki barışı sağlamaya yetecek. İşte onun için 31 Mart tarihi hepimiz için önemlidir. Bu ülke Recep Tayyip Erdoğan’dan çok daha büyüktür. İstanbul Recep Tayyip Erdoğan’dan daha büyüktür. Bunun için sevgili arkadaşlar, belediye başkan adayı göstermediğimiz yerlerde, halkımız demokratik güç birliklerine oy vermelidir. Ancak belediye meclis üyeliklerinde yine mührünü HDP altına vurmalıdır. Çünkü belediyelerde, meclis üyeleriyle birlikte temsiliyetimizi sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Buldan, Bahçelievler’deki programda şunları söyledi:

Merhaba yoldaşlar, merhaba arkadaşlar. Sevgili halkımız, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Hûn bi xêr hatin, ser seran ser çavan re hatin.

Sevgili halkımız, değerli arkadaşlarım sizlere Şırnak’tan, Hakkari’den, Van’dan binlerce selam getirdim. Şırnak halkının, Hakkari halkının, Van halkının, batıda yaşayan yoldaşlarımıza, batıda yaşayan halkımıza binlerce selamı var. Biz seçim çalışmalarımızı Şırnak’tan, Cizre’den, Silopi’den, İdil’den, Roboski’den, Gever’den, Colemêrg’den başlattık.

Bu seçim startımızı oralardan verirken tıpkı burada olduğu gibi sizin gibi halkımız da oldukça coşkulu ve moralliydi. Bugün burada da aynı coşku ve kararlılığı ve morali görüyoruz. Bu ne demek; bu kazandık, başardık demek. 31 Mart AKP’yi göndermek demek. Evet bu kararlı duruş, bu heyecan, bu coşku bizlere 31 Mart tarihinin başarısının bir göstergesidir.

‘HALKIMIZ SEÇİMLERDE DESTAN YAZACAK’

Halkımız, 31 Mart’ı sabırsızlıkla bekliyor, halkımız 31 Mart’ta büyük bir destan yazacak. Halkımız 31 Mart’ta AKP ve MHP ‘yi bu ülkede tabela partisi yapacak. Çünkü, AKP’nin 16 yıllık iktidar döneminin, bu ülkeye zulümden, acıdan başka halkımızı sefalete, açlığa, yoksulluğa götürmekten başka bir işe yaramadılar.

Bugün İstanbul halkı da, burada yaşayan halklarımız da sefalet, yoksulluk, açlıkla mücadele ediyor. Çünkü onların (iktidar) yaptığı bir şey var, kendi yandaşlarını müteahitlerini ve ceplerini doldurmaktan başka bu ülkeye hiçbir şey yapmadılar.

Aksine bu ülkede Kürtleri, ülkede yaşayan Alevi toplumunu, Ermenileri, Süryanileri, Arapları, kadınları hiçbir zaman görmediler. Her zaman inkar ettiler, her zaman yok saydılar. Ama biz de onlara en büyük dersi 31 Mart tarihinde vereceğiz.

‘HALKIMIZ BATIYA GİDİN FAŞİZME GEÇİT VERMEYİN DEDİ’

Gittiğimiz yerlerde Şırnak’ta, Hakkari’de Van’da halkımız bize dedi ki; buralara gelmenize gerek yok, biz kayyımların biletini kestik Ankara'ya gönderiyoruz. O kayyımlara 31 Mart tarihine kadar da beklemeyin dedik, pılınızı pırtınızı toplayın Ankara’ya, Saray’a gidin dedik, dediler. Ve bize “Buralar tamam siz gidin batıya, Türkiye’nin batısına, Ankara’ya, İstanbul’a, Adana’ya, Mersin’e, Antalya’ya, İzmir’e gidin” dediler, “Orada da faşizme geçit vermeyin” dediler. İşte biz bunun için buradayız. İstanbul’u da, Ankara’yı da İzmir'i de, Antalya, Adana, Mersin’i de; aday çıkarmadığımız bu illerimizde Demokratik Güç birliklerini destekleme kararı aldık.

İşte bundan rahatsız oluyorlar. Kendi kurdukları cumhur ittifakının dışında hiç kimsenin bir araya gelmesine sıcak bakmıyorlar. Çünkü biliyorlar ki onların ittifakının dışındaki kesimler demokrasi güç birliğidir, bu ülkede barış isteyenler, bu ülkede demokrasiden yana olanlardır. Haktan, adaletten. hukuktan adaletten yana olanlardır.

Çünkü onlar bu ülkede adalet ve bu ülkede hukuk diye bir şey bırakmadılar. Bu ülkede demokrasi yok, özgürlük yok. Bu ülkede barıştan bile korktular barışın b’sini bile ağızlarına almaktan çekindiler.

‘ÖYLE BİR HAMLE YAPTIK Kİ BÜTÜN BELEDİYELERDE TEMSİLİYETİMİZ OLACAK’

Ama biz, 31 Mart’ta İstanbul’u onlara vermeyeceğiz, demokratik güç birlikleri ile birlikte  kazanacağız. Şimdiye kadar bu büyükşehirlerde hiçbir belediye de temsiliyetimiz yoktu. Ancak bu seferki seçimlerde öyle bir hamle yaptık ki, öyle bir taktik izledik ki bütün belediyelerde, ilçe ve büyükşehir belediyelerinde halkımızın temsiliyetleri olacak.

Aday çıkarmadığımız ilçelerimizde belediye meclis üyelerimizle birlikte o belediyelerde halkın hizmeti için çalışacağız. Aslında işte bunun için, bunun için bu kadar bize saldırıyorlar, bu kadar saldırgan hale gelmişler.

‘RECEP BEY VİZONTELE OLMUŞ HER YERDE RESİMLERİMİZİ GÖSTERİYOR’

Gittiği her yerde, miting yaptığı her yerde, Recep Bey vizontele olmuş bizim resimlerimizi, videolarımızı kullanıyor. Her gittiği yerde, partimize partimizin milletvekillerine ve biz eş genel başkanlara terörist diyor.

Bugün kimin terörist olduğu, kimin bölücü olduğu, kimin bu ülkeyi böldüğü açık net ortadadır. Biz her zaman için barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yana saf tuttuk. Bu ülkeyi bölen de, bölmek isteyen de, terörü terörizmi yaratan da sizin zihniyetinizdir.

‘İSTANBUL VE TÜRKİYE AKP’YE MECBUR VE MAHKUM DEĞİL’

Sevgili halkımız İstanbul AKP’ye mecbur ve mahkum değildir. İşte öyle bir seçim yaşayacağız ki 31 Mart seçimlerinin sonuçları AKP ve küçük ortağı olan MHP’nin, artık bu ülkeyi yönetemeyecek duruma geldiklerinin bir göstergesi olacaktır.

Çünkü artık halkımız ve toplum AKP’den bıktı. Ülkeyi açlığa, yoksulluğa mahkum eden bu anlayıştan bıktı. Halkımızı tanzim kuyruklarına mecbur bırakanlar esnafın evine ekmek götüremediği, soğanın, biberin, patlıcanın tek tek alındığı bir dönemi yaşattılar bize. Biz biliyoruz ki, bu ülke ancak ve ancak AKP gittiği zaman rahat bir nefes alacaktır. İşte bu nefesi 31 Mart tarihinde hep birlikte sağlayacağız.

‘AÇLIK GREVLERİNİN TEK BİR TALEBİ VAR: YASAYA UYUN’

Bugün partimize her yerde saldırıyorlar. Görüyorsunuz ve tanık oluyorsunuz. Milletvekillerimize, parti il binalarımıza, ilçe teşkilatlarımıza her gün saldırılar gerçekleşiyor. Bunun son örneğini Diyarbakır’da yaşadık. Orada açlık grevine giren milletvekili arkadaşlarımız vardı. Ancak Amed il binamıza silahlarla girdiler, kapılarını, pencerelerini kırdılar. Açlık grevine giren arkadaşlarımızın niçin açlık grevine girdiklerini sormaları gerekirken, onlar zorbalıkla parti binamıza girdiler. Sevgili Leyla Güven’in tam 123 gündür bedenini açlık grevine koyduğunu hükümet görmezden geliyor. Ancak halkımız biliyor, herkes biliyor ki, Leyla Güven de Tayip Temel de Murat Sarısaç da, Dersim Dağ, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Avrupadaki arkadaşlarımız da tek bir taleple, bedenlerini açlık grevine yatırdılar. Bu ülkede uygulanan tecridin, İmralı’da cezaevinde Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin bir an önce kaldırılması için bunu yaptılar.

İmralı cezaevinde 3 yıldan fazladır tecrit uygulanıyor. Ve arkadaşlarımız bedenlerini açlığa yatırırken bu talebin dikkate alınmasını gerektiğini söylüyor ve ifade ediyorlar. Tecrit bir insanlık suçudur. Cezaevinde olan her kimse tutuklu da olsa hükümlüde olsa bu ülkenin çıkarmış olduğu yasalardan, herkesin faydalanma ve kullanma hakkı vardır.

‘HUKUKSUZLUK YAPANLAR BİR GÜN HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEK’

O yüzden Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüşme yapması en doğal hakkıdır. Adalet Bakanlığı bu hakkı, bu hukuku engellerken kendi çıkarmış olduğu yasaları da hiçe saymaktadır. Ama biz biliyoruz ki tecridi de Türkiye’de yaşayan barış yanlıları, özgürlüklerden ve demokrasiden yana olanlar kıracaktır. Tecrit mutlaka kalkmalıdır. Bu ülkenin adaletini ayaklar altına alan, demokrasisini askıya alan, bir arada yaşamı hiçe sayan, insanları yok sayan ve halkları inkar eden bu anlayışın bir gün mutlaka ve mutlaka adalet önünde hesap vereceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.

‘BU ÜLKE RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN ÇOK DAHA BÜYÜKTÜR’

Bu ülkeye toplumsal barış AKP’ye rağmen gelecek. Halklarımızın gücü bu ülkedeki barışı sağlamaya yetecek. İşte onun için 31 Mart tarihi hepimiz için önemlidir. Bu ülke Recep Tayyip Erdoğan’dan çok daha büyüktür. İstanbul Recep Tayyip Erdoğan’dan daha büyüktür. Bunun için sevgili arkadaşlar, belediye başkan adayı göstermediğimiz yerlerde, halkımız demokratik güç birliklerine oy vermelidir. Ancak belediye meclis üyeliklerinde yine mührünü HDP altına vurmalıdır. Çünkü belediyelerde, meclis üyeleriyle birlikte temsiliyetimizi sağlayacağız.

‘KADINLAR SANDIĞA EL KOYARSA AKP HIRSIZLIK YAPAMAZ’

Kadın arkadaşlarım, sevgili yoldaşlarımız, sizlere büyük bir görev ve sorumluluk düştüğünü belirtmek isterim. Taksim Meydanı'nda yürüyen kadınlara gaz sıkan bir anlayışa karşı her daim var olduğunu gösteren siz kadınların 31 Mart’ta da bu görev ve sorumlulukla, bu bilinçle hareket edeceğinize inanıyorum. Sandıkları korumak kadınlarımızın, gençlerimizin asli görevi olmalıdır. Kadınlar ellerini sandıklara koyarsa AKP hırsızlık yapmaktan çekinecektir. Çünkü o sandıkların üzerinde kadınların elleri olacaktır. Hepinize üstün başarılar diliyorum, yolumuz yolunuz açık olsun. Aşitî Ya Me Ye. Serkeftin Ya Me Ye. İstanbul Ya Me Ye.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 17:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER