Buldan: Bizde de full AKP'ye oy çıkan sandık bilgileri var

Erdoğan ve AKP yanlısı medya bazı sandıklarda tüm oyların HDP'ye çıkması bahanesiyle buralarda baskı ve hile olduğunu iddia etmişti

Buldan: Bizde de full AKP'ye oy çıkan sandık bilgileri var

HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti’nden Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partilerini ve çözüm sürecini hedef alan sözleriyle ilgili BirGün'e açıklamalarda bulundu. “Erdoğan, 7 Haziran'da HDP'ye oy veren 6 milyonu görmezden gelmekten vazgeçmelidir’ diyen Buldan, ''Erdoğan'ın iddia ettiği gibi sandığa müdahale etmemiz kesinlikle söz konusu değil. Bizim de elimizde full AKP'ye oy çıkan sandıklarla ilgili bilgi ve belgeler var.” ifadelerini kullandı.

AKP'nin uğradığı seçim yenilgisini ve HDP'nin "Seni başkan yaptırmayacağız" kampanyasını hazmedemeyen Erdoğan'ın "sağlıklı düşünemediğini, kin ve nefretle hareket ettiğini" belirten Buldan'ın açıklamaları özetle şöyle:

"ERDOĞAN'IN BİLGİSİ VARDI"

“Erdoğan, 7 Haziran'da HDP'ye oy veren 6 milyonu görmezden gelmekten vazgeçmelidir. İyi bilmesi gerekiyor ki 6 milyon kişi, barışa, özgürlük ve eşitliğe oy verdi. Bu açıklamalar başta HDP ve Kürtler olmak üzere barışı isteyen kesimlere yönelik bir hakarettir. Cumhurbaşkanı'nın ‘Dolmabahçe mutabakatını tanımıyorum’ demesi barışa olan yaklaşımını da ortaya koyuyor. Erdoğan, o mutabakatla birlikte Türkiye'nin barışına, kardeşliğe de karşı çıkıyor.

Dolmabahçe mutabakatı Erdoğan'ın bilgisi dahilinde yapılmıştır. Bir an önce barış ve kardeşliğe zarar veren üslubunu terk etmesi, süreç üzerindeki tahakkümünü bırakması lazım. Kendisi de bu süreci başlatanlardan birisi ancak bugün geldiği nokta inkar, bilgisi dahilinde gerçekleşen Dolmabahçe mutabakatını yok saymak.

"ADA’YA GİDEMİYORUZ"

Biz üç yıldır barış ve müzakere sürecinin ilerleyebilmesi için büyük mücadele veriyoruz. Biz Ada'ya sürecin ilerleyebilmesi için gidiyoruz. Sayın Öcalan bu süreci başlatmasıydı belki hala insanlar yaşamını yitirmeye devam edecekti, çatışmasızlık ortamı olmayacaktı. Bizim Ada'ya gidiş gelişlerimizin önünün kesilmesinin de Erdoğan'la bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Heyetin bir an önce Ada'ya gitmesi gerekir. Süreçteki tıkanıklık ülkeye zarar verir. Bir an önce müzakere sürecine geçilmelidir.

"FULL AKP’YE OY ÇIKAN SANDIKLARLA İLGİLİ BELGELER VAR"

Bütün bu açıklamalar AKP'nin uğradığı seçim hezimetinden duyulan rahatsızlıktan kaynaklanıyor. Erdoğan'ın sağlıklı düşünemediğini ifade etmek istiyorum. Bizim seçim öncesi sürdürdüğümüz ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ kampanyası nedeniyle öfkesi devam ediyor. Başkan olamadığı için kini ve nefretini ortaya koyuyor olabilir. Ancak halk istemiyorsa ne yazık ki insanlar istedikleri koltuklara oturamıyor. Bunu da kabul etmesi lazım.

Erdoğan'ın iddia ettiği gibi sandığa müdahale etmemiz kesinlikle söz konusu değil. Bizim de elimizde full AKP'ye oy çıkan sandıklarla ilgili bilgi ve belgeler var.” (BirGün)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2015, 18:57
YORUM EKLE