"Bu yeni sistemle Tayyip Erdoğan’ı seri üretime geçiyoruz"

Şentop, referandumla ilgili konuştu

"Bu yeni sistemle Tayyip Erdoğan’ı seri üretime geçiyoruz"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Şimdi Avrupa Recep Tayyip Erdoğan’dan rahatsız. Bir an önce gitsin istiyorlar ama biz tabiri caizse bu yeni sistemle Tayyip Erdoğan’ı seri üretime geçiyoruz” dedi.

Şentop, AK Parti il başkanlığınca Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Referandum Süreci’ konulu programa katıldı.

Türkiye’deki şu an mevcut durumdaki istikrarlı yapının kişiye bağlı olarak yürütüldüğünü savunan Şentop, şöyle konuştu: “Biz istiyoruz ki bu istikrarı Türkiye’nin kendisi üretsin. Kararı biz alalım, seçim yapalım, hükümeti çıkartalım. Bakın mevcut anayasa döneminde rahmetli Özal, 1983’te 45. Hükümet’i kurmuştur. Şimdi Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım 65. Hükümet. Yani yaklaşık 33 yılda Türkiye’de 21 tane hükümet kurulmuş. Eğer bizim önerdiğimiz sistem olsaydı, 7 hükümet olacaktı. Siyasi istikrarı yüceltecek bir sistem var, onu da 16 Nisan’daki değişiklikle yapmaya çalışıyoruz.”

Avrupa’nın Erdoğan’dan rahatsız olduğunu savunan Şentopl, “Bir an önce Recep Tayyip Erdoğan gitsin istiyorlar ama biz tabiri caizse bu yeni sistemle Tayyip Erdoğan’ı seri üretime geçiyoruz. Yani bundan sonra yeni sistemde Tayyip Erdoğan gibi liderler bu ülkeyi yönetecek. Neden? Bugün Türkiye’yi yönetmek için yüzde 25’ler yeterli. Hatırlayalım koalisyon dönemlerinde yüzde 21 ile bu ülkeyi yönetenler oldu. Şimdi öyle 25-30 yok, yüzde 50 var. Bundan sonra Türkiye’de ülkeyi Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra onun gibi güçlü liderler yönetecek. Onlar bir tane Tayyip Erdoğan’dan rahatsızlar, bundan sonra seri olarak hep Recep Tayyip Erdoğan’lar gelecek” dedi.

Şentop, 16 Nisan’da oylamaya sunulacak sistemin hükümeti meclis dengelerinden kurtaracağını ifade ederek şunları söyledi: “Hükümeti doğrudan millete seçtiriyoruz. Bugüne kadar bir sandık kuruluyordu, milletvekili seçiliyordu. Şimdi iki sandık olacak ve birinde meclisi seçeceğiz aynen bugüne kadar olduğu gibi, diğer sandıkta ise hükümeti, cumhurbaşkanını seçeceğiz. Bu hükümet çıktından sonra ömrü de belli, beş yıl olacak. O meclis içerisinde dengelerin değişmesi hükümete bir etkisi olmayacak. Bugüne kadar meclis içerisindeki dengelere müdahale ederek Türkiye’nin yönetimine müdahale edenler artık bundan sonra hükümete ve devlet yönetimine müdahale edemeyecekler.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 11:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER