Bozdağ: Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi büyük bir yanlıştır

Bozdağ, Türkiye’nin IKBY’nin yapacağı referanduma karşı olduğunu bir kez daha yineledi

Bozdağ: Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi büyük bir yanlıştır

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de yapmayı plandığı bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Referandum kararını ‘tarihi hata’ olarak niteleyen Bozdağ, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu savundu.

Türkiye'nin bu konudaki tavrının çok net olduğunu söyleyen Bozdağ, “Burada bu referandumun yapılması, bölgeye huzur, istikrar getirmez, güvenlik ortamını bozar, bölgeyi istikrarsızlaştırır ve bu bölgeden hiç beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Umarız ki bu referandum ertelenir ve bölge daha fazla istikrarsızlığa, huzursuzluğa, güvensiz ortama itilmez. Ayrıca  Kerkük'ün de bu

Bozdağ, şunları kaydetti:     

"Türkiye, bu birliğin bozulmaması gerektiğini yüksek bir dille ifade etmiştir. Yapılacak halk oylamasının yanlış olduğunu sayın Cumhurbaşkanımız,  Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız yüksek düzeyde ifade etmişlerdir. Hem kamuoyu nezdinde hem de yapılan ikili görüşmelerle ifade edilmiştir. Burada bu referandumun yapılması, bölgeye huzur, istikrar getirmez, güvenlik ortamını bozar, bölgeyi istikrarsızlaştırır ve bu bölgeden hiç beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına yol açar.

Bölgede sadece Kürtler yaşamıyor, orada ihtilaflı bölgeler var, Türkmenler ve Araplar var. Sadece Barzani'nin tek başına alacağı kararla o bölgenin kaderinin değiştirilmesi mümkün değildir. Hepsi bu referanduma karşıdır, Irak merkezi hükümeti de bu referanduma karşıdır. Dolayısıyla Türkiye bu referandumun yapılmamasının doğru olduğunu, bölgenin huzuru, güvenliği, istikrarı, barışı için referandumun ertelenmesinin şart olduğunu ifade etmiştir. 

Umarız ki bu referandum ertelenir ve bölge daha fazla istikrarsızlığa, huzursuzluğa, güvensiz ortama itilmez. Yeni kargaşanın, yeni karmaşanın ortaya çıkılmasına fırsat verilmez. Türkiye bu referandumun ertelenmesi için gerekli girişimleri bugüne kadar sürdürdü, bundan sonra da sürdürecektir. Ayrıca  Kerkük'ün de bu referanduma dahil edilmesi ayrı, büyük bir yanlıştır. Çünkü Kerkük üzerinde pek çok ihtilaflı konu vardır ve bunların hiçbirisi açıklığa,  çözüme kavuşturulmamıştır. Hem Kerkük hem bölgenin tamamını kapsayan bu referandumu Türkiye olarak yanlış görüyoruz, büyük bir tarihi hata olarak görüyoruz. Bölgenin huzursuzluğuna, istikrarsızlığına, daha fazla güvensiz ortamın oluşmasına yol açacak büyük bir yanlıştır. Umarız bu yanlıştan dönülür."

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahoz
Bahoz - 3 yıl Önce

Rabi ya kurdler olunca ertelensin at hirsizlar topu topu turkmenler olsaydi tabi olsun haklaridir derdiniz iki yuzlu kurd dusmanlari sizi ok yaydan cikmis ve artk parmak ta saliyamiyorsunuz cunki dengeler deyisti gucunuz yetmiyor simdi turkmen haklariymis ne haki sen kurdlerin hakini verdinmi turkmen hakini savuniyorsun fesat fitne kin nefret ten baska ne verdiniz kurd halkina yasasin kurdlerin birligi ve referandum gec kalinmis nir karar dir

SIRADAKİ HABER