Bozdağ'a göre 'Mağdur istismarcıyla evlensin' önergesi tecavüzcüyü kapsamıyor

‘Mağdur istismarcıyla evlensin’ diyen AKP önergesi, AKP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti

Bozdağ'a göre 'Mağdur istismarcıyla evlensin' önergesi tecavüzcüyü kapsamıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

Bozdağ, "Düzenleme tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır" savunmasını yaptı.

Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

​"Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır.
Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.
Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri AK Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434'ü) AK Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK.'da 'adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler' başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da; 'kişilere karşı suçlar' kısmında, 'vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar' arasına AK Parti hükümeti aldı. Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı (Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla AK Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan AK Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır."
 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2016, 21:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER