BM'den 'Suriye kaseti' açıklaması

Açıklamada, Suriye konusunda BM’nin tavrının açık ve net olduğu vurgusu yapıldı...

BM'den 'Suriye kaseti' açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) sözcü yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gizli Suriye toplantısı ve Türkiye'deki YouTube yasağını değerlendirdi.

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre; Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yönelik olası bir saldırıyı değerlendirmek üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaptıkları görüşmeyle ilgili internete sızan ses kayıtlarını değerlendiren BM Sözcü Yardımcısı Haq, şunları söyledi:

“Suriye konusunda BM’nin tavrı açık ve nettir. Suriye konundaki diplomatik çabalarımızı herkes biliyor. Bunlar devam edecek. Biz Suriye’de devam eden çatışmada daha fazla silahlandırmaya karşıyız. Tüm ülkelere, özellikle bölgedeki ülkelere çatışmalara engel olunması konunda yardımcı olmalarını ve hükümet ile muhalifleri barış için masaya oturtacak çabalar göstermeleri için cesaretlendiriyoruz."

Haq, Türkiye’de Twitter’dan sonra YouTube’un da yasaklandığının hatırlatılması üzerine, bu konuda daha önce BM Cenevre Ofisi’nin yaptığı açıklamanın geçerli olacağını, daha fazla bir yorum yapamayacağını söyledi.

BM’nin merkezi Cenevre’de olan İnsan hakları Yüksek Komiserliği Twitter’a getirilen yasak sonrasında, Türkiye’yi Twitter erişimine yönelik engellemeleri kaldırmaya çağırmış ve bu yasaklama kararının Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uymayabileceğini ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 19:48

YORUM EKLE
YORUMLAR
Johannes Gauro
Johannes Gauro - 7 yıl Önce

Türkiye savaşa direkt katılmak icin coktan bahane arıyor. Ta Adana'da üretilen kimyasal sarin gazının çetelere vermesi,binlaraca al Kaide'ye bağlı cihatcileri kurthalkine ve diğer azınlıklara saldırması. Bu hükumet durdurulmasa Türkiye'yi büyük bir felaketin eşliğine götürüyor. Korkarım yarın Erdoğan tekrar islama esaret kalan kurthalkinin oyları ile seçilecektir.

SIRADAKİ HABER