Birgül Ayman Güler CHP'den istifa etti

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, partisinden istifa ettiğini açıkladı

Birgül Ayman Güler CHP'den istifa etti

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifa başvurusunu yaptığı metinde Güler, 'İstifa ettiğim parti CHP değil politik bakımdan tutarsız bir partidir’ ifadesini kullandı.

Milletvekili Birgül Ayman Güler, istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, CHP’den bugün itibariyle istifa ettiğini belirtti.

Güler’in açıklaması şöyle:

"Gerçek-dışı soykırım suçlamaları, yeni- CHP yöneticileri tarafından Türkiye’nin kendini ifade etme olanakları bastırılarak adeta desteklenmiştir. 2015 gibi bir saldırı yılında ‘soykırımla yüzleş’ pankartını taşıyan genel merkez yöneticileri bu desteğin somut ilanı olmuştur. Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında AKP-BDP ortaklığının 'Anayasa’dan Türk vatandaşlığını kaldırma' hedefine yönetim tarafından verilen destek, 'çözüm kanunu' gibi yabancı üçüncü göze kapı açan yasal düzenlemelere ortak olunarak pekiştirilmiştir. Laiklik ilkesini sekülerlik haline dönüştürme gayreti, eğitimi geriletip parçalayan saldırılara sözde pedagojik gerekçeli etkisiz muhalefette ve inkarla örtülen ittifaklarda kanıtını bulmuştur."

İSTİFA ETTİĞİM PARTİ CHP DEĞİL, POLİTİK BAKIMDAN TUTARSIZ BİR YAPIDIR'

"Yeni- CHP, ulusal ekonomi anlayışını terk etmiş, ulusal üretken sektörler için değil küresel mali piyasaların faiz çıkarlarını gözeten bir yapı olmuştur. Gelir dağılımında adalet ilkesini terk edip, neo-liberalizmin yoksullukla mücadele politikalarına sıkışmıştır. Devletçilik ilkesi zamanı geçmiş sayılırken, özelleştirme adeta doğal politika olarak kabul edilmiştir. Halkçılık içi boş retorik olarak nitelendirilip bir yana atılmış, planlama ve sosyal devletle kalkınma yerine piyasa dinamikleriyle küresel ekonomiye bağlılık teslimiyeti getirilmiştir."

'YENİ-CHP, CHP’Yİ VE ÖRGÜTÜNÜ TASFİYE ETMEK İŞLEVİ GÖREN BİR YAPIDIR'

"CHP Programı’na ve kurucu ilkelerine aykırı olan yeni yapı, yetkili kurullar dışlanarak ortaya çıkmıştır. Genel başkanlık, yetkili kurulların dışında alınan kararların tek kişilik yürütme makamına dönüşmüştür. Yetkililerin sorumluluğu ve hesap verme zorunluluğu yok edilmiştir. Son Kurultay, kırılma noktasıdır. Kurultay delegesinin onayını alamayan kimselerin Kurultay’a karşı hile yoluyla yönetici koltuklarına oturtulması da başka söze gerek bırakmaz. Hiçbir gerçek neden yokken ilçe – il kongreleriyle Kurultay’ın ertelenmesi, Tüzüğe aykırı yönetmelik değişiklikleri yapma cüreti sergilenmesi, değişiklik adı altında Parti’nin Altıok Programı’nı ortadan kaldırma hazırlıkları, disiplin sürecinin tasfiye amacıyla kullanılması, Parti’nin cumhuriyetçi ve halkçı olmayanların istila harekatını tamamlama adımlarıdır. Halka güven vermeyen, seçmeni ve parti üyelerini umutsuzluğa sürükleyen CHP yabancısı bu yapı, 2015 seçimlerinde ve sonrasında halkımız ve seçmenimiz için değil, mevcut iktidar için güvencedir. Bu nedenlerle; Büyük Türk Milleti önünde ettiğim yemine bağlılığımla, İzmir’in Bağımsız Milletvekili olarak görevimi yerine getirmeyi sürdüreceğimi, 2015 seçimlerinde Cumhuriyet için büyük birliğin sağlanması, bağımsız Türkiye hedefiyle Mustafa Kemal Atatürk ve Altıok Programı çerçevesinde güçlü bir siyasal seçenek üretilmesi için üzerime düşeni yapacağımı kamuoyuna saygılarımla duyururum."

Birgül Aymar Güler partisi tarafından 2 kez disiplin soruşturmasına uğramıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Ercan Cengiz de geçtiğimiz hafta partisinden istifa etmişti.

İstifa sonrasında CHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 125'e düştü. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 17:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER