Bireysel silahlanmanın önlenmesi için kanun teklifi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi kanun teklifi verdi

Bireysel silahlanmanın önlenmesi için kanun teklifi

CHP, bireysel silahlanmanın önlenmesi ve sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı tanınmasına ilişkin iki kanun teklifi verildi.

Bireysel silahlanmanın önlenmesi için hazırlanan teklifi CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu verdi.

Teklifin gerekçesinde, dünyada ve Türkiye'de bireysel silahlanmanın hızla arttığı, bireylerin ruhsatlı ve ruhsatsız silahlarla sebebiyet verdikleri olaylarda çok sayıda masum insanın yaralandığı ya da hayatını kaybettiği belirtildi.

YALNIZCA RESMİ KAYITLARA GÖRE 25 MİLYONU AŞKIN KİŞİ SİLAH TAŞIYOR!

Özellikle okullarda, alışveriş merkezlerinde ve düğünlerde yaşanan ve ölümle sonuçlanan bazı istenmeyen olayların toplumda endişeye yol açtığı ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Resmi kayıtlara göre Türkiye'de 25 milyonu aşkın insanın silah taşıdığı haberleri basına yansımıştır. Sayısı bilinmeyen ruhsatsız silah taşıyanlar eklendiğinde ise bu rakamın korkunç boyutlara ulaştığı ve internet üzerinden de kayıt dışı silah satıldığı göz ardı edilmemelidir. Türkiye'de silahlanmanın giderek büyüyen bir sektör haline geldiği, internet üzerinden 300 TL'den başlayan fiyatlarla alınan silahların bireysel silahlanmayı hızlandırdığı ifade edilmektedir.”

363 KADININ 283’Ü SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ!

2018 yılının ilk 3 ayında öldürülen 363 kadının 283'ünün ateşli silah ile yaralanma sonucunda hayatını kaybettiği bilinmektedir. Bireysel silahlanmanın ve silah kullanımının önüne geçmek için kolektif çalışmalar yapılması gerekmektedir."

SİGORTASIZ ANNELERE BORÇLANMA HAKKI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel'in, TBMM Başkanlığına sunduğu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifinin gerekçesinde de, doğum yaptığında sigortasız olan kadınlara geriye dönük sigorta borçlanma hakkı için adım atıldığı belirtildi.

Mevcut kanuna göre çalışan kadınların, ücretsiz analık ve doğum izinlerini sigorta borçlanması olarak saydırabildiğine ancak doğum yaptığı dönemde sigortasız olan kadınların bu haktan yararlanamadığına dikkat çekilen teklifte, sigortalı olsun ya da olmasın tüm kadınlara bu hakkın tanınması öngörülüyor.

Kaynak: İleri Haber

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 10:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER