Binali Yıldırım: Sosyal medyanın anayasası olacak

Binali Yıldırım Siber Suçlar Komisyonu’nun ortak bir metin hazırlayacağını söyledi

Binali Yıldırım: Sosyal medyanın anayasası olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “sosyal medyanın, internetin, siber suçların ve siber ortamın anayasası olacak" dedi.

 Yıldırım, sosyal medyaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bugün dünya nüfusunun yarısından fazlasında internet erişimi olmadığını, Türkiye’de nüfusun yüzde 80’inin internet kullandığını söyleyen Yıldırım şunları söyledi:

‘YAZARIM BİR ŞEY,  ÇEKİLİRİM KENARA’ DEMEYİN

“Türkiye sosyal medya kullanımında dünyada ilk 5 ülke arasında. İnternet, çaya  çorbaya limon gibi. Çok faydalı bir şey ama ayarını kaçırdığınız zaman ilaca benziyor, tedavi edecekken zehirliyor.

“Biz diyoruz ki ‘sosyal medya sorunsuz medya değildir’, gerçek hayatta ne suçsa, sanal dünyada da aynı şeyler suçtur. Vatandaşlarımızın  bunu bilmesi lazım. Kimse, ‘ben yazarım bir şey, çekilirim kenara’ demesin. O tuşa elinizi attığınız zaman, kaybolmuyor, iz bırakıyor. Önünde sonunda o gelir sizi bulur.

“O yüzden dikkatli olacağız, kimsenin hakkına, hukukuna tecavüz etmeden, suç teşkil edecek paylaşımlar yapmadan, sosyal medyayı olabildiğince geniş kullanalım ama başkalarına zarar vermeyelim.

‘EN İYİSİ FACEBOOK

“İnternet üzerinden işlenen katalog suçlara yönelik bir kanunumuz var. Bu kanun kapsamında geçen yıl itibarıyla özellikle pornografi, fuhuş, çocukların zararlı içerikten korunması adına Twitter’a bildirilen 592 sakıncalı içerikten 413’ü, Facebook’a bildirilen 417 içerikten 113’ü, Youtube’a bildirilen 297 içerikten 115’i çıkarılmadı. Performans olarak en iyisi Facebook.

 “Mahkeme kararlarına uymayan ve sakıncalı içerikleri sitelerinden kaldırmayan sosyal paylaşım sitelerine para cezası vermeye başladık. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet yapan kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarına titizlikle riayet etmesi lazım.

“‘Beğenmedim, uygulamıyorum’ deme şansı yok. Kanun, hükümranlığı gösterir, egemenliğin göstergesidir. Ancak internet, küresel bir olay olduğu için sadece bir ülkeyi ilgilendirmiyor. Bizde suç olan ABD’de suç olmayabiliyor veya ABD’de suç olan bizde suç olmayabiliyor. Mücadelenin zorluğu buradan geliyor.

“Onun için bizim tezimiz, ‘uluslararası, herkesi bağlayan hukuk metni üretelim, herkes o sınırlar içinde hareket etsin.’ Bunun kavgası, mücadelesi devam ediyor ama henüz istediğimiz noktaya gelmedik.”

‘SİBER ORTAMIN ANAYASASI OLACAK’

Yıldırım, Türkiye’nin Avrupa Komisyonu Siber Suçlar Komisyonu’na taraf olduğuna dikkati çekerek, sosyal medya, internet, siber suçlar için her ülkenin ayrı ayrı kanun yapmayacağını, bir metin üzerinde anlaşılacağını dile getirdi.

Komisyona taraf ülkelerin, uzlaşılan metine uyacağını belirten Yıldırım, “Bu metin sosyal medyanın, internetin, siber suçların, siber ortamın anayasası olacak. Herkes oraya bakacak, ona göre bu suçtur, değildir, şu işlem yapılsın, bu işlem yapılmasın diye karar alacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 14:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER