Binali Yıldırım'dan Erdoğan'a: Yolun yolumuz, davan davamızdır

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu

Binali Yıldırım'dan Erdoğan'a: Yolun yolumuz, davan davamızdır

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Sayın Cumhurbaşkanım, buradan AK Parti grubu olarak bir kez daha diyoruz ki, yolun yolumuzdur, davan davamızdır, sevdan sevdamızdır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 65. hükümeti açıklamasının ardından TBMM'ye giden Başbakan Binali Yıldırım, ilk kez AKP grup toplantısında konuştu.

Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Çok değerli dava arkadaşlarım, çok değerli misafirlerimiz, saygıdeğer hanımefendiler, değerli basın mensupları, bismillah diyerek ilk günkü aşkla yeni dönemde millete hizmet vermeye başlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

Pazar günü gerçekleştirdiğimiz kongreden sonra yaptığımız bu ilk grup toplantısında sizleri saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Aynı muhabbeti bütün vatandaşlarımızı bağrımıza basarak tekrar ediyoruz.

Erzincan, İzmir, tüm mazlum coğrafyanın bu ortak iradesiyle gurur duyuyoruz, biz sadece bu Anadolu topraklarında Türkiye’nin bağımsızlığı için, güvenliği için, huzuru için gece gündüz demeden sınır boylarında bekleyen kahraman güvenlik güçlerimizi, polislerimizi, korucularımızı da buradan muhabbetle selamlıyoruz.

Türkiye’nin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü için hayatını seve seve veren kahraman şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Onları bağrımıza basıyoruz. Gazilerimize Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Değerli yol arkadaşlarım. Bugün yeni hükümetimiz kuruldu. Az önce ilan ettik. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Cenabı mevlamdan yeni dönemde güzel hizmetleri insanımıza, milletimize yapmayı bizlere nasip eylesin.

Değerli yol arkadaşlarım, Kaymakçı’yı belki bizim grup çok bilmez ama Kaymakçı demek İzmir demek... Sizler, bizim her şeyimizsiniz. Siz olmadan bizim ne günümüz olur. Eğer milletimiz mutluysa, milletimiz memnunsa biz ondan ancak ve ancak gurur duyarız. Sorumluluğumuz daha da artar, daha da güzel hizmetleri canla başla yapmak için çalışırız.

Kıymetli yol arkadaşlarım, sizlerle birlikte aynı yolda, omuz omuza yürümek benim için şereflerin en büyüğüdür, en onurlusudur. Türkiye’ye hizmet etmek bize Allah’ın en büyük lütfudur. AK Parti, temsil ettiği büyük emaneti, sorumluluğu bize veren Rabbime hamd ediyorum, şükrediyorum.

Partimizin ikinci genel başkanı, değerli yol arkadaşım, Sayın Ahmet Davutoğlu’na bir kez daha bu vesileyle ülkemiz için, milletimiz için yaptığı güzel hizmetlerden dolayı grubum adına, milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli yol arkadaşlarım. Anlamlı mesajıyla kongremizi onurlandıran AK  Parti’mizin kurucusu, genel başkanımız, liderimiz, Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a buradan sevgilerimizi, saygılarımızı iletiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım, buradan AK Parti grubu olarak bir kez daha diyoruz ki, yolun yolumuzdur, davan davamızdır, sevdan sevdamızdır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle olmaya devam edecektir. 15 yıl önce beraber çıktığımız bu yolda, millet yolunda liderliğinizle ülkemize çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırdık. AK Parti yeri geldi, vesayet odaklarının tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Partimizi kapatmaya kalktıklarında karşılarında Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları vardı.

Kıymetli yol arkadaşlarım, sizlerle birlikte aynı yolda, omuz omuza yürümek benim için şereflerin en büyüğüdür, en onurlusudur. Türkiye’ye hizmet etmek bize Allah’ın en büyük lütfudur. AK Parti, temsil ettiği büyük emaneti, sorumluluğu bize veren Rabbime hamdediyorum, şükrediyorum.

Partimizin ikinci genel başkanı, değerli yol arkadaşım, Sayın Ahmet Davutoğlu’na bir kez daha bu vesileyle ülkemiz için, milletimiz için yaptığı güzel hizmetlerden dolayı grubum adına, milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli yol arkadaşlarım. Anlamlı mesajıyla kongremizi onurlandıran AK  Parti’mizin kurucusu, genel başkanımız, liderimiz, Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a buradan sevgilerimizi, saygılarımızı iletiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım, buradan AK Parti grubu olarak bir kez daha diyoruz ki, yolun yolumuzdur, davan davamızdır, sevdan sevdamızdır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle olmaya devam edecektir.

15 yıl önce beraber çıktığımız bu yolda, millet yolunda liderliğinizle ülkemize çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırdık. AK Parti yeri geldi, vesayet odaklarının tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Partimizi kapatmaya kalktıklarında karşılarında Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları vardı.

Öylesine reformlar, öylesine dönüşümler gerçekleştirdik ki, 2013 Mayıs’ı geldiğinde IMF’ye olan borcumuz bitmişti. Düşünün, bir ülke, Türkiye gibi bir ülke, Ortadoğu’nun, Kafkasların, Balkanların istikrar merkezi Türkiye, IMF’nin memurlarından talimat alacak konuma gelmişti.

Bu milletin, onuruna dokunan bir işti. Bugün IMF’yi göndermekle kalmadık, IMF’ye dedik ki “İhtiyacınız varsa, ihtiyacı olan ülkelere kredi açmaya da hazırız.” Nereden nereye gelen bir Türkiye var.

Değerli yol arkadaşlarım, AK Parti bütün bunları yaparken bazıları da boş durmadı. Yeri geldi, Cumhurbaşkanlığı seçimi yapacağız 2007’de hatırlayın, bir hukuk icraatı çıkardılar. 367 garabeti. Bugüne kadar cumhuriyet tarihinde, cumhurbaşkanının nasıl seçileceği belli.

Defalarca uygulaması var. Bütün bunlar bir kenara bırakıldı, yeni bir içtihat, parlak bir hukuki formül geliştirildi. Aslında bu vesayetin başka bir şekliydi. Milli iradeyi gücünü arkasından alan AK Parti’nin millet iradesinin gereğini yapmasını önleyen bir girişimdi.

Ne dedik, madem öyle işte böyle, buyrun sandık dedik. Ve AK Parti gerçek sahibine gitti, sandığa gitti. Bizim sandıktan başka, milletten başka dayanağımız yok. Biz hatırlı, etkili çevrelere boyun eğen, onların işaretleriyle istikamet belirleyen bir parti değiliz, biz AK Parti’yiz. Milletin partisiyiz.

Değerli arkadaşlarım, AK Parti 2007 seçimlerinde tekrar güçlenerek çıktı. Çünkü davamız haklıydı, yolumuz doğruydu. Yolumuz milletin yoluydu. Bu sefer cumhurbaşkanı seçimi bu şekilde kilitlenince dedik ki “Yine çözüm millet.” Millete gittik.

Millete müracaat ettik. Millet kararını verdi. “Cumhurbaşkanı madem benim seçip gönderdiklerime seçtirmiyorlar, artık bundan böyle cumhurbaşkanını ben seçeceğim kardeşim” dedi ve Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin cumhuriyet tarihinde ilk defa milyonlarca vatandaşımızın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanımızdır. Bazıları bu gerçeği kabul etmese de cümle alem, dost düşman herkes bunu böyle biliyor, böyle kabul ediyor.

Şimdi diyorlar ki değerli arkadaşlar, efendim Cumhurbaşkanı memleket meselelerine karışıyor, eskiler gibi otursun orada. Merasimlere gitsin, protokol işlerini yapsın. Temsili olsun. Ben soruyorum şimdi, milletime soruyorum.

21,5 milyon vatandaşın oyunu alan bir cumhurbaşkanı ne yapacak? Millete karşı sorumluluğu var, ben sorumsuzum diyemez. Siyasi sorumluluğu var. İşte cumhurbaşkanımızı da bunun gereğini yapıyor. Ülke güvenliği için, ekonomi için, barış için, kardeşlik için, kurumların uyum ve ahenk içinde çalışması için her türlü inisiyatifi kullanıyor, bundan sonra da kullanmaya devam edecek.

Değerli arkadaşlar, kongre konuşmamda da bahsettim. Önümüzde önemli konular var. Her konu önemli ama sıraya dizdiğimizde birinci konu terördür.

Ülkemizin enerjisini tüketen, milletimizin barışını, huzurunu, güvenliğini tehdit eden terör en önemli konularımızın başındadır. Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Milletim rahat olsun. Türkiye’yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 12:41
YORUM EKLE