Binali Yıldırım'dan ABD'ye yanıt: Bize tehdit sökmez

Meclis Başkanı Yıldırım ABD'nin yaptırım tehdidine tepki gösterdi

Binali Yıldırım'dan ABD'ye yanıt: Bize tehdit sökmez

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, ABD’den gelen ‘rahip Brunson serbest bırakılmazsa Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı’ yönündeki tehditle ilgili açıklamada bulundu.

"Bize tehdit sökmez, bu millete tehdit sökmez" diyen Yıldırım, "Bizim tavsiyemiz ABD'nin bu ucuz tehdit lisanını bırakması" ifadesini kullandı.

İzmir’de gazetecilerin soruları üzerine ABD ile yaşanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, şunları söyledi:

“Bize tehdit sökmez, bu millete tehdit sökmez. Dolayısıyla ABD Türkiye ile ilişkilerini uzun vadede geliştirmek istiyorsa bu tehdit dilinden vazgeçmesi lazım. Türkiye’yi tehdit etmeden önce Türkiye’de bir 15 Temmuz darbe girişiminin olduğunu ve bu girişimin faali olan, başı olan FETO’nun ABD’de elini kolunu sallayarak hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmadan muhafaza edildiğini unutmamalıdır. ABD hukuk devletiyse Türkiye de hukuk devletidir. Dolayısıyla hukuk kararına saygı göstermek durumundadır. Bizim tavsiyemiz ABD’nin bu ucuz tehdit lisanını bırakması ve Türk halkının güvenini nasıl kazanacak bunun yollarına bakması lazım.”

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 10:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER