Bilgen: HDP’nin koltuk kavgalarıyla işi olmaz

HDP’li Bilgen, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Bilgen: HDP’nin koltuk kavgalarıyla işi olmaz

HDP Kars Milletvekili ve Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin genel merkezinde yapılan MYK toplantısına verilen arada düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP’nin gündeminde seçimden ziyade OHAL olduğunu söyleyen Bilgen, “Bizim her toplantımızda ana gündemimiz OHAL. Seçimden önce OHAL’in daha fazla uzamaması gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Bizim açımızdan siyasetin en önemli gündemi budur. Ama başka partilerin gündeminde seçim var, 2 yıl sonraki seçimin telaşı var. Sandık güvenliği ile ilgili hiç bir şey söylememeleri, sandığa giren oyla sandıktan çıkan oya dair hiçbir güvence kalmayan bir ortamda bunu dert etmemeleri, OHAL koşullarında seçimi normal görmeleri ve tek dertlerinin ittifak ve seçim barajı olması demokrasi açısından yadırganacak bir durumdur” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın aday olmama kararını değerlendiren Bilgen, “Kongre sürecinde uzlaşma sağlanırsa ne ala. Olmadığında demokratik yarış da yapılabilir. HDP her iki süreci de yönetebilecek olgunluğa sahip bir partidir. Ama sanki parti içinde büyük bir çekişme var gibi değerlendirmeler yapmak HDP’ye büyük haksızlıktır. HDP’yi hiç tanımamak, anlamamaktır. HDP’de siyaset yapmak büyük bir bedeli göze almaktır. Kişisel çıkarlarla, koltuk kavgalarıyla HDP’nin işi olmadığını HDP’yi biraz tanıyan, takip eden herkes bilir” dedi.

Bilgen, şöyle konuştu:

Trafik kazasında kaybettiğimiz Tekirdağ il eş başkanımızın ailesine, sevenlerine sabır diliyoruz. Bugün Metin Göktepe’nin katledilişinin de yıl dönümü. Bugün belki gazeteciler daha farklı baskılara maruz kalıyorlar, işlerini yapmaları tehdit olarak görülüyor. Metin Göktepe Türkiye gazetecilik tarihinde anılmaya değer konumunu hala koruyor.

‘BALUKEN’İN ÇÖZÜM SÜRECİNDE GÖSTERDİĞİ ÇABALAR CEZALANDIRILDI’

Bütün bir Meclis Grubu olarak, MYK üyelerimizle birlikte geçtiğimiz hafta duruşması yapılan İdris Baluken’in davasını takip ettik. Hem Baluken hem de Sebahat Tuncel’le ilgili kararlar demokratik siyasetin mahkum edilmesidir. Özelikle Baluken’in çözüm sürecinde gösterdiği çabaların cezalandırılması olarak okuyoruz bu tavrı. Bir intikam tutum olarak değerlendiriyoruz. Kendisine ait olmayan sosyal medya paylaşımları bile dosyasında bulunmaktadır. Tümüyle düşünceler cezalandırılmıştır.

‘GARZAN’DA YAŞANAN ACILARLA OYNAMAKTIR’

Bitlis Garzan Mezarlığında gerçekleşen insanlık dışı uygulamayı buradan paylaşmak bile Türkiye açısından utanç verici. Mezarlıkların tehdit unsuru olarak görülmesi, mezarlıkların parçalanması, taşınması ailelerde infiale neden olmuştur. Hala cenazelerine ulaşamayan aileler var. Bu, acılarla oynamak ve mezar taşları üzerinde güç gösterisi yapmaktır.

‘ELAZIĞ CEZAEVİ HANGİ BAKANLIĞA BAĞLI?’

MYK’da cezaevlerindeki uygulamaları da değerlendirdik. Elazığ’a dair bir vurguyu bir daha yapmak istiyoruz: Suruç’ta ölmemeyi başaran, yaralı kurtulan isimlerin de dahil olduğu sürgünler gerçekleşiyor. Elazığ Cezaevi hangi bakanlığa bağlı merak ediyoruz. Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapıyoruz, durumun düzeltileceğine dair paylaşımlar oluyor ama hiçbir iyileşme gerçekleşmiyor. Herhalde oradaki gardiyanlar başka bir hukuka tabiler, başka bir iradenin emrindeler.

Çok sayıda dava var ama İzmir - Manisa davaları çok ilginç. Manisa’da 2 yıl tutuklu olarak alı konuldular parti yöneticilerimiz. 2 yıl sonunda ilk kez hakim karşısına çıktılar. Yarısına yakını tahliye oldu. Manisa dahil birçok ilde yargılama denemeyecek uygulamalara tanık oluyoruz. Parti çalışanlarımız, il ilçe yöneticilerimiz, hatta genel merkez çalışanlarımız emniyet güçlerince tehdit ve dayatmayla başka işlere zorlanıyor. “Ya bizimle çalışırsınız ya da yargılanırsınız” tehdidi ile karşı karşıya bırakılıyor. Bu hiçbir hukuk devletinde kabul edilmez. Mahkemelerde, gözaltı merkezlerinde, polis araçlarında sıkça karşılaştığımız bu durum, bu tehdit sivil ölüm yönteminin bir parçası.

Bu baskılar insanların yaşadıkları şehirleri terk etmelerine, ailelerin dağılmasına sebep oluyor. Güvenlik görevlilerinin bu usullerle bilgi toplamasına gerek yok. Biz her şeyimizi paylaşan açık bir partiyiz. Buna tenezzül etmelerini yadırgıyoruz.

‘ÇOCUKLARA YÖNELİK HER TÜRLÜ DAYATMA DİNİN ÖZÜYLE ÇELİŞKİLİDİR’

Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer devlet kurumları arasında bazı kararlar alınıyor ve uygulamalar gerçekleşiyor. Bu karar ve uygulamalar toplumun ciddi bir kesimini rahatsız ediyor. Biz de parti olarak MYK olarak çocuklarımızın inanç dünyaları, değerleri, gelecekleri ile ilgili her türkü tercihi kendilerinin yapmasının bir hak olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında her türlü dayatma laikliğe de aykırıdır, dinin özüyle de çelişkilidir.

‘OHAL BAHANE EDİLEREK GREV ENGELLENMEMELİDİR’

2018 yılı çalışma hayatında daha büyük hak ihlallerine sebep olmamalıdır. Metal iş kolunda önümüzdeki günlerde yapılması planlanan grev kritiktir. Bu grev OHAL bahane edilerek engellenmemelidir. Bu, Anayasanın gaspıdır.

‘İTTİFAK İÇİN 2 YIL ÖNCESİNDEN AÇIK ÇEK VERİLMESİNİ ŞAŞKINLIKLA KARŞILIYORUZ’

Bizim her toplantımızda ana gündemimiz OHAL. Seçimden önce OHAL’in daha fazla uzamaması gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Bizim açımızdan siyasetin en önemli gündemi budur. Ama başka partilerin gündeminde seçim var, 2 yıl sonraki seçimin telaşı var. Elbette ki tercih kendilerine aittir. Kim kiminle ittifak yapmak ister, 2 yıl öncesinden kime açık çek vererek desteklediğini ilan eder kendilerinin kararıdır. Ama biz bunu şaşkınlıkla karşılıyoruz.

Sandık güvenliği ile ilgili hiç bir şey söylememeleri, sandığa giren oyla sandıktan çıkan oya dair hiçbir güvence kalmayan bir ortamda bunu dert etmemeleri, OHAL koşullarında seçimi normal görmeleri ve tek dertlerinin ittifak ve seçim barajı olması demokrasi açısından yadırganacak bir durumdur.

Türkiye’de örgütlenme özgürlüğü, seçme seçilme hakkı net bir şekilde gasp edilmişken bunları görmeyip küçük hesaplarla, bu kadar erken bu tavırların açıklanmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Türkiye’de geriye kalan tek hak oy kullanma hakkıdır . Bunu bile koruyacak bir mekanizma yok Türkiye’de.

‘BİZE YÖNELİK HER ELEŞTİRİ BİZİM İÇİN MOTİVASYON NEDENİDİR’

Kongre hazırlıklarıyla ilgili değerlendirmeler de yapıldı. Bir kongre komisyonumuz var. Komisyonumuz, bölge konferansları organize ediyor. Farklı toplumsal kesimlerin değerlendirmelerini almak amacıyla STK’larla da buluşmalar gerçekleşiyor.

Biz HDP’ye yönelik her türlü değerlendirmeyi, eleştiriyi dikkatle ele alıyoruz. Her platformda, ister sosyal medyada ister yaptığımız toplantılarda bize yönelik her eleştiri bizim için motivasyon nedenidir Biz en acımasız eleştirileri kendi kurullarımızda da yapmaktan korkmayan bir partiyiz.

‘HDP’NİN KOLTUK KAVGALARIYLA İŞİ OLMAZ’

Kongre sürecinde uzlaşma sağlanırsa ne ala. Olmadığında demokratik yarış da yapılabilir. HDP her iki süreci de yönetebilecek olgunluğa sahip bir partidir. Ama sanki parti içinde büyük bir çekişme var gibi değerlendirmeler yapmak HDP’ye büyük haksızlıktır. HDP’yi hiç tanımamak, anlamamaktır. HDP’de siyaset yapmak büyük bir bedeli göze almaktır. Kişisel çıkarlarla, koltuk kavgalarıyla HDP’nin işi olmadığını HDP’yi biraz tanıyan, takip eden herkes bilir.

SORU-CEVAP

*OHAL’in yeniden uzatılması gündemde, nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye ya OHAL’i bitirecek ya demokrasi iddiasını tümüyle tüketecek. Bundan bir yıl önceki uzatmada usul ve şekil kuralları bile dikkate alınmadı. Yapılmamış bir MGK toplantısı referans olarak gösterildi. OHAL bu şekilde uzatıldı. Bütün bunlar suçtur, sahte evrak niteliğindedir. Devletin Anayasa’da tarif edilmiş kurumlarının bu kadar ciddiyetsiz yaklaşması, o günden bu güne bütün uzatmaları hukuken sakat kılmıştır. Biz OHAL’de daha fazla ısrar edilmemesini, daha fazla suç işlenmemesini, daha fazla insanın özgürlüğüyle ekmeğiyle oynanmamasını istiyoruz. Ama bu tercihi yapanlar artık rejimi bir OHAL rejimi olarak tescilliyorlar. Bu da Türkiye’yi her alanda büyük bir tehditle karşı karşıya bulundurmaya devam ediyor.

*HDP’nin seçim ittifaklarına ilişkin görüşmeleri oluyor mu?

Seçim ittifakları anlamında değil, genel olarak görüşmeler, dayanışma ve birlikte çalışma arayışları yapılıyor. Türkiye’nin bütün sorunları için, farklı çatılar altında da olsalar ortak kaygılar için iletişim kurabilecek çevrelerin bir araya gelmesini önemli buluyoruz. Şüphesiz Türkiye’nin batısında da doğusunda da farklı toplumsal kesimlerle birçok alanda ortak çalışma platformları kurmaya çalışıyoruz.

* Bahçeli, açıklamasında ittifaklara ilişkin konuşurken CHP - HDP ile ilgili ifadeler de kullandı. Yanıtınız olacak mı?

Kendisi hangi gündemle siyaset yapmak istiyorsa bizi gerekçe göstermeden, bahane etmeden yapabilir. Türk milliyetçileri bu kadar reaksiyoner pozisyon almak zorunda değiller. Kendi sözleri, kendi planları, siyasete yükledikleri anlam neyse bunu yapsınlar. Kim kiminle, hangi çerçevede, hangi eksende bir araya gelecek bıraksın kendileri karar versin. Biz OHAL konusunda tepkisi olan, Türkiye’nin demokrasiden uzaklaşmasının tehlikesini gören bütün toplumsal kesimlerle, muhafazakar, liberal, sol, milliyetçi ayrımı yapmaksızın buluşmanın bir ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Bunu zaten kararlılıkla yapacağız. Kim bundan kaygı duyarsa bu bizim gündemimizde olmayacak.

Ama bizim için şu anda ittifakların seçim planlamalarının önünde bugün verilecek sınav var. Bugün bu baskıya göz yumup yarın sadece ittifak arayışına girerse siyasi partiler siyasete olan güven iyice biter. Şu anda zaten siyaset sorunları çözmekten uzak bir noktada, toplumu geren, kamplaştıran bir işlev görüyor. Bizse tam tersi bir beklentinin altını çizmek istiyoruz. Şu an toplumun çok ciddi bir kesimi OHAL mağdurudur ve OHAL’in bitmesi için bütün siyasi partiler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Yoksa Türkiye çok daha büyük bir felakete sürüklendikten sonra hangi partinin hangi yöntemlerle parlamentoya girdiğinin, cumhurbaşkanı destek ilanlarıyla hangi pozisyonları kaptığının hiçbir önemi kalmayacak.

Kaynak: Demokrat Haber

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 11:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER