Biden: YPG Fırat'ın öbür yakasına geçmemeli, geçerse ABD desteklemeyecek

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıkları görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu

Biden: YPG Fırat'ın öbür yakasına geçmemeli, geçerse ABD desteklemeyecek

Başbakan Binali Yıldırım ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden, Çankaya Köşkü’nde yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Biden, “YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına hiçbir şekilde geçmemelidir, geçtikleri takdirde ABD tarafından desteklenmeyecektir” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Cerablus’a yönelik operasyon ve darbe girişimi başta olmak üzere konuşmasından satır başları şöyle:

CERABLUS

“Türkiye sınırlarında ve birleşik Suriye'den ödün vermeyeceğiz. Menbic'le ilgili azimkar kararlarımız var. Oradaki elementlere haber verdik. YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına geçmemelidir. Geçerlerse ve buna bağlı kalmazlarsa hiçbir zaman ABD'den desteklenmeyecekler.

DARBE GİRİŞİMİ

“Biz ABD olarak Türkiye'yi tam olarak desteklemekteyiz. Türkiye halkı ve hükümeti herhangi bir şekilde yardım isterse biz bunu sağlamaya devam edeceğiz. Obama, Türk hükümetine desteğini bildiren ilk başkanlardan biriydi. Biz olaylar olurken, bunun gerçek olup olmadığını anlayamadık. Bu son derece şaşırtıcıydı.

“Biz şundan dolayı üzgünüz ki ben sizin parlamentodaki yerinizi, başbakanın dairesini ziyaret ettiğimizde, beton parçalarını gördüm, çelik boruları, kırılmış camları, delinmiş tavanları gördüm. Hatta sizin ofisinize kadar yürüdüm çok şükür siz orada değildiniz çünkü harabeye dönmüştü. Bu bombalar Türkiye demokrasisinin kalbine düşmüştü. Onlar birkaç metre uzağa düşmüş olsaydı, kim bilir kaç kişi ölmüş olacaktı.

“Sizin yardımınızda, sizin parlamentoda bulunmakta ısrar etmeniz ve milletvekillerinin saldırı devam ederken orada bulunmalarını istemeniz sizin kararlılığınızı gösterir. Bu ihanet neticesinde sadece parlamento binası değil aynı zamanda Türk halkının güvenlik hisleri zedelenmiş oldu.

“Bütün dünya bunu seyrederken, onlar Cumhurbaşkanının başkente geldiğini ve bu cesareti gösterdiğini gördüler. Cep telefonuyla yapılan kaydı gördük. Cumhurbaşkanının çağrısından sonra Türk halkı sokaklara döküldü. Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Onlar tankların üzerine çıktılar. Demokrasiye siper oldular. Siz bu bölgede onlara şehit diyorsunuz. Biz onlara büyük kahramanlar ve vatanseverler diyoruz.

‘ABD’NİN HABERİ VARDI’ İDDİALARI

"Amerikalıların bu konuda bilgisi vardı veya işbirliği yaptı gibi söylentileri işitiyorum. ABD asla bu hadiseden önceden haberdar olmamıştır. ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür ve nefretle karşılamaktadır.

“Hiçbir şekilde bu hareketi desteklemeyiz. Bu korkakça hareketi hiçbir zaman hoş görmeyiz. Önceden bir bilgimiz yoktu, bu hareketi desteklemedik. Darbe teşebbüsünden önce olduğu gibi Türkiye halkıyla omuz omuzayız. Türkiye halkının ABD'den daha iyi dostu yoktur. Bizden, ABD'den daha iyi arkadaşı yoktur Türk milletinin. Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz.

GÜLEN’İN İADESİ

"Ben özel olarak başbakana da söylediğim gibi Gülen, Sayın Başbakan, anlıyorum sizin hükümetinizin ve Türk halkının yoğun hisleri vardır. Biz Türk yetkililerle işbirliği yapıyoruz. Uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışıyorlar. Delilleri ve belgeleri inceliyorlar. ABD mahkemelerine teslim edilmesi lazım. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı, bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz.

“Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur. ABD yasalarına göre ABD'nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle bir şey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur.

“Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman, zaman alır. Adalet bu şekilde çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle bir şeye tolerans gösteremez.

ANTEP KATLİAMI

"Son saldırıda düğün hedef alınmıştır, 50'den fazla kişi ölmüştür. Bu insanlığa sığmayan barbarca bir harekettir. Bu sadece sizin topraklarınızda olan bir hareket değildir. Bu PKK veya IŞİD tarafından yapılan ilk hareket değildir. PKK, Türkiye'nin güneydoğusunda çok büyük zarar vermiştir. Amerika bu korkakça hareketleri reddetmekte ve kuvvetlice kınamaktadır. Amerika sadece 11 Eylül'de değil, bu yıl da birçok saldırının kurbanı olmuştur o yüzden sizi çok iyi anlıyoruz. Terörist saldırılarında ölenlerin ailelerine ve sevdiklerine taziyelerimi iletiyorum. Bütün ülkeye taziyelerimi iletiyorum.

IŞİD’LE MÜCADELE

"Onların bütün amacı bizim inandığımız her şeyi mahvetmektir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Türk halkı da Amerikan halkı gibi terör karşısında eğilmeyecektir, kararlılığından dönmeyecektir. Bu yüzden ben burdayım. Biz birlikte duracağız ve bizim demokrasimizi ve seçilmiş hükümetimize zarar verenlere karşı Suriye Irak'ta IŞİD'e karşı birlikte duracağız. Başbakanla teröristleri yenmekle ilgili süreçle ilgili konuştuk. Darbe girişiminden sonra Türkiye'yi IŞİD'le savaşmaya devam ettiği için tebrik ettim. IŞİD'i Suriye'de ve başka yerlerde vurmayı devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 11:01
YORUM EKLE