BHH'den Can Atalay: HDP'yle dayanışma içerisinde olmak görevimiz

Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Atalay, 'AKP’nin sandıkta geriletilmesi için 'dayanışma' içerisinde olunması gereken HDP değil midir?' diye sordu

BHH'den Can Atalay: HDP'yle dayanışma içerisinde olmak görevimiz

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Yürütme Kurulu Üyesi, Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı ve Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, ilerihaber.org'da yer alan "Dayanışmayı somutlamak: HDP ile dayanışma" başlıklı yazısında, yaklaşan 7 Haziran seçimleri için HDP ile "dayanışma", "ittifak" gibi tartışmalara ilişkin bir yazı kaleme aldı. Atalay, "AKP’nin geriletilmesi yolunda bir adım daha atabilmek için Halkların Demokratik Partisi ile kendi programatik önceliklerimiz çerçevesinde dayanışma içinde olmak görevimizdir," dedi.

BHH'NİN BAŞLIKLARI'NA DİKKAT ÇEKTİ

BHH'nin toplantılar sonucunda karar kıldığı mücadele sathının  nihayetinde "üç şey" söylediğini dile getiren Atalay, bu üç ana argümanı şöyle sıraladı: "Birincisi,mücadelemizi temsili demokrasi mekanizmalarına sıkıştırılmasına izin vermeyeceğiz,ikincisi, 'bağımsız duruşumuzu' koruyacağız ve üçüncüsü, 'altını çizdiğimiz toplumsal talepleri inandırıcı biçimde sahiplenen güçlerle seçim sürecinde dayanışma içinde olacağız…'"

Buradan bir çıkarımda bulunan Atalay, HDP ile dayanışmanın kaçınılmaz oluşuna dikkati çekerek şu soruları yöneltti:

"(...)Birinci başlık, mücadelemizin, hele bugün AKP neoliberalizminin biricik meşruiyet kaynağı temsili demokrasi mekanizmalarına sığdırılamayacağına dikkat çekmesi bakımından önemli. Peki, içine sıkışmayı tarihin hiç bir anında kabul edemeyeceğimiz temsili demokrasi mekanizmasını gerekçe yaparak, bugün içinden çıkılmaz bir hale getirilen yüzde on barajını -tüm risklerine karşın- aşma iddiasını ortaya koyan Halkların Demokratik Partisi’nin hamlesini nasıl görmezden gelebiliriz?

Bir başka deyişle üçüncü başlığımız dayanışma bu konudaki duyarlılığımızı ifade etmiyor mu?

Doğru yahut yanlış, ne dersek diyelim Halkların Demokratik Partisi’nin barajı aşma iddiasını önemsizleştirerek, AKP’nin parti devletinin bu sefer öncekilerle karşılaştırılamayacak ölçüde bir “zafer” ilanı olacağını önemsizleştirmiş olmaz mıyız?"

"AKP'NİN GERİLETİLMESİ İÇİN 'DAYANIŞMA' İÇERİSİNDE OLUNMASI GEREKEN HDP DEĞİL MİDİR?"

CHP-Haziran-HDP ittifakı için inisiyatif alınmasının tarihsel önemde olduğunu belirten Atalay, bu fırsatın şu an için kaçtığını belirterek; "Ancak bugün, içinde siyaset yaptığımız somutluk içerisinde bir “direniş ve değişim koalisyonun” inşası için CHP seçmenini ötelemeksizin AKP’nin sandıkta geriletilmesi için “dayanışma” içerisinde olunması gereken Halkların Demokratik Partisi değil midir?" diye sordu

"DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMAK GÖREVİMİZ"

Atalay, yazısının devamında şunları söyledi:

"(...)Somut bir seçim siyasetinden uzak durmak, için üç ay önce gündeme getirilmeyen kerameti kendinden menkul “restorasyon” analizlerini yahut Yakın Doğu coğrafyasını emperyalizmin satranç oynadığı basit bir oyun zemini olarak göre kadim indirgemecilikleri, tam da Kürt Ulusal Demokratik Hareketi’nin barajı aşma iddiasını taşıdığı Haziran 2015 seçimlerinde gündeme getirmek Lenin’in veciz tanımı ile “sol komünizm” çocukluk hastalığına duçar olunduğunu göstermez mi?

Gezi Direnişi esnasında sokakta büyük bir birleşik mücadele yürüten milyonlarca insan, bugün bize, yan yana durun demiyor mu?

Evet, bağımsız sosyalist hattımızı korumalıyız. Devrimci siyasal iddialarımızı günübirlik hesapların arkasında feda etmemeliyiz. Ancak devrimci siyasal iddianın da bir çift kuru laf, pozisyon göstermeden daha fazla bir şey olduğunu da akıllardan çıkarmamalıyız. Herhangi bir işbirliğinin “iltihak” değil “ittifak” olmasının en önemli güvencelerinden biri de budur…

Kendine güvensizlik aşılması gereken en önemli sorunlardan birisidir.

Eşitlik ve özgürlük mücadelesini tam da toplumsal mücadelelerin arındırıcı ırmağı içinde yeniden ve yeniden kuracak bir özgüvenle hareket edilecek gündür. Bu solun yeniden yapılanmasının da kapısını aralayacak yegâne umuttur.

Yani mücadelenin gerçekliği. Sokakta ve sandıkta!

AKP’nin geriletilmesi yolunda bir adım daha atabilmek için Halkların Demokratik Partisi ile kendi programatik önceliklerimiz çerçevesinde dayanışma içinde olmak görevimizdir."

Yazının tamamı için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 21:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Suphi
Mustafa Suphi - 5 yıl Önce

i̇leri haber portalı, tkp'den ayrışan halkın türkiye komünist partisi'nin (htkp) yayın organı. htkp, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra demirtaş'a yazdığı mektupla, bhh içindeki duruşuyla, hdp'ye olan yaklaşımıyla takdiri hak ediyor. birçok üyesinin de hdp'ye oy vereceğini biliyoruz. can atalay'a da htkp'ye de teşekkürler.

katyuşka
katyuşka - 5 yıl Önce

bhh laiklik için okul boykotu düzenlemedi mi? altan tan,hüda kaya ve niceleri ve laiklik !!!!!

Toprak Sahin
Toprak Sahin - 5 yıl Önce

laik egitimi herkes desteklemeli. cünkü gercek laik bir sistemde (mesela almanyada) herkes kendi inancini ögreniyor. kimseye hristiyanlik dayatilmiyor okullarda. altan tan ve kürtlerin cogu zaten suanki din derslerinin icerigine karsilar. cünkü kürtler safi mezhebinden ama din derslerinde sadece hanefi mezhebi ögretiliyor cocuklara.

Toprak Sahin
Toprak Sahin - 5 yıl Önce

ayrica chp nin fasist zihniyeti laiklikle uzaktan yakindan alakasi yoktur. laiklik herkese esit davranir...

HTKP'li DinelenPhoenix
HTKP'li DinelenPhoenix - 5 yıl Önce

HDP'ye oy vermeyecek yoldaşlarımız. Demirtaş'a gönderilen mektup ile HDP'yi destekleyeceğimiz yönünde bir spekülasyon çıkarılamaz. BHH ile kaderimizi ortaklaştırdık. Ne CHP ne de HDP'ye oy çıkacak bizden.

katyuşka
katyuşka - 5 yıl Önce

saydığım isimlerin referansı olan kur'an herkese eşit mi davranıyor ki laiklik eşit davransın?altan tan içeriğe karşıymış yani zorunlu olmasına değil demek ki..sağa kayan hdp'ye oy yok.

Selocan
Selocan - 5 yıl Önce

bu hdpye iki siyasetçisi yüzünden sağa kayıyor demek biraz insafsızlık değilmi? Altan Tan'ın durumunu parti içinde de eleştirenler çok fazla. Ama Türk solundan bu partiye katılan ve partinin önde gelen isimleri olan Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Figen Yüksekdağ, Levent Tüzel, Saruhan Oluç gibi isimlerde mi sağcı? Eleştirirken biraz ölçülü mantıklı olun.

katyuşka
katyuşka - 5 yıl Önce

sorun sadece bu iki isim değil.seçim için görüşülen partiler,kurumlar yolsuzluğu ayyuka çıkan mir dengir,yetmez daha dahacı sancar vs vs vs


SIRADAKİ HABER