Beyoğlu'nda ilginç internet protestosu

Getirdikleri bilgisayar ve klavyeleri çöpe attılar...

Beyoğlu'nda ilginç internet protestosu

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde toplanan 3H Hareketi (Hürriyet, Hukuk, Hoşgörü) üyesi bir grup burada basın açıklaması yapmak istedi.

Fakat polisin izin vermemesi üzerine, gruptakiler masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarını Galatasaray Lisesi'nin önüne getirdi.

Gruptakiler burada, "Yetkinizi sansürleyin", "Bu pankarta mahkeme kararıyla erişim yasaklanmıştır" ve "404 freedom not found" yazılı dövizler açtı.

Burada grup adına açıklama yapan Barış Ertürk, internet düzenlemesinin basın ve ifade özgürlüğünü boğucu bir hale getirdiğini vurguladı.

Hükümetin uzun zamandır arzuladığı "interneti kontrol altına alma" hayaline kavuştuğunu belirten Ertürk, "Söz konusu yasayla beraber artık hakim de, savcı da, mahkeme de hükümettir. Zira internet siteleri, mahkeme kararı olmadan, tek kişinin isteğiyle yasaklanabilecektir. Mahkeme kararı olmadan istenilen kullanıcının profili, hangi sitelere girdiği tüm ayrıntılı bilgilerine kadar görüntülenebilecektir" dedi.

Ertürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu konuda son umutları olduğunu belirterek, Gül'den, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olan bu yasayı veto etmesini istedi.

Gruptakiler, daha sonra beraberinde getirdikleri dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarla birlikte klavyeleri çöp poşetlerine koyarak çöp kutusuna attı.Bir hurdacı çöp kutusuna atılan bilgisayar parçalarını toplayarak el arabasına koydu ve götürdü. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 14:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER