Beyoğlu sadece Erdoğan'ın 'Yeni Türkiye'sine açık: İnşaya oradan başlayacağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni Türkiye' inşasının Beyoğlu ilçesinden başlayacağını söyledi

Beyoğlu sadece Erdoğan'ın 'Yeni Türkiye'sine açık: İnşaya oradan başlayacağız!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi'nin yeni binasının açılış törenine katıldı. Törene Erdoğan'ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında adı geçen eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, işçi ve emekçiye kapalı olan Taksim'i işaret ederek, "Beyoğlu Gezicileri de gördü. Yeni Türkiye'nin inşasına başlayacağımız yer de inşallah yine Beyoğlu olacak," diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Ülkemiz geçmişte milletin hafızasının sıfırlanmaya, tarihinin unutturulmaya çalışıldığı dönemler yaşadı. Geçmişinde, tarihinden ve değerlerinde kopartılmaya çalışılarak yeni kimlikler dikte edilmeye çalışıldı. Bu binanın restorasyonu sırasında, ben de tekrar edeceğim; bir çukurda 2. Abdülhamit Han adına hazırlanmış bir tuğraya tesadüf ediyorlar. O güzelim tuğra nereden çıkıyor? Dikkatinizi çekiyorum, bir çukurdan çıkıyor. Elbette bu tarihi tuğra derhal oradan alınıp, ait olduğu yere büyük bir özenle, gururla yerleştirildi. Aynı şeyi nerede yaptılar? Beyazıt'ta, İstanbul Üniversitesi'nin girişinde, orada da bir tuğra vardı. Onu söktüler yerine TC'yi koydular. Şimdi o da aslına rücu etti.

"İşte geçmişte birileri tarihini çukura gömmek için uğraşırken biz oradan ve nice derin çukurlardan değerleri çekip çıkarıyor milletimizin hizmetlerine sunuyoruz. Bizler boşuna eski Türkiye demiyoruz. Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasında mukayeseyi boşuna yapmıyoruz. Sadece bu basit örnek bile iki Türkiye arasında ki farkı göstermeye yeter.

"YENİ TÜRKİYE İNŞASINA BEYOĞLU'NDAN BAŞLAYACAĞIZ"

"Türkiye'yi yeniden karanlık günlere döndürmenin hesabı içindeler. Görüyorsunuz işte pusulası şaşmış, kıblesi şaşmış, hatta felekleri şaşmış vaziyette oradan oraya savruluyorlar. Taksim'i, kıbleleri, Kabeleri olarak ilan edenlerle bir yere varılır mı? Ben inanıyorum ki, benim Kürt kardeşlerim, terör örgütünü arkasına almış olan bu zihniyetlere vermeyecektir. Bunların bir kısmının Kâbe'si Pensilvanya olabilir, bunların bir kısmının Kâbe'si Kandil olabilir, Taksim olabilir... Hani 'Kabe Arabın olsun, bize Çankaya yeter' diyenler olabilir. Ama bizim Kabemiz de kıblemiz de, istikametimiz de belli. Bizim Kâbe'miz Mekke'de. Ruhumuz İstanbul'da, aşkımız tüm Türkiye'de. Sevgimiz, Kudüs'te, Gazze'de, Mısır'da, Balkanlar'dadır. Buradan onlara değil, onların akıl danelerine üst akla sesleniyorum, bu millet, bu ülke yeni Türkiye yolundan dönmez, dönmeyecektir. Bunu böyle bilesiniz."

"Beyoğlu, mütareke dönemini de gördü, yaşadı. Beyoğlu bu milletin can damarına basan işgalcileri de gördü. Eski Türkiye sevdalılarını da gördü. Beyoğlu Gezicileri de gördü. Yeni Türkiye'nin inşasına başlayacağımız yer de inşallah yine Beyoğlu olacak. Biz meydanlarda hep bir şey söyledik. Ne dedik? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. İşte bizim rabiamız bu. Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon düşünmesin. O, kuru bir hayaldir. Karşısında evvel Allah 78 milyonu bulur. Devlet içinde devlet asla mümkün değil. O da kuru bir hayal" şeklinde konuştu."

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2015, 15:36
YORUM EKLE