Beştaş: Sonraki aşama 'HDP'ye oy verilmesi yasaktır' mı olacak?

Meral Danış Beştaş HDP’nin 1 Kasım seçim beyannamesi broşürlerinin toplatılması kararına tepki gösterdi

Beştaş: Sonraki aşama 'HDP'ye oy verilmesi yasaktır' mı olacak?

Ağrı Sulh Ceza Hakimliği, HDP’nin 1 Kasım seçim beyannamesi broşürlerine el konulmasına karar verdi. Toplatma kararına, HDP beyannamesindeki “öz yönetim” vurgusu gerekçe gösterildi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş  yerel yönetimlerin dünyanın bir çok yerinde uygulandığını belirterek bundan sonraki aşama ‘HDP’ye oy vermek yasaktır olacak sanırım’ diyerek tepki gösterdi.

Ağrı Sulh Ceza Hakimliği, HDP’nin 1 Kasım seçim beyannamesinde yer alan “öz yönetim” vurgusunu gerekçe göstererek, seçim beyannamesi kapsamında hazırlanan broşürler hakkında toplatma kararı verdi. Aydın’da HDP üyelerinin seçim çalışması yaptığı sırada Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tebliğ edilen karar doğrultusunda seçim beyannameleri toplatılmak istendi.

Savcılık tarafından tebliğ edilen tutanak HDP’liler tarafından imzalanmadı. Savcılığın kararına avukatlar da itirazda bulunmak üzere adliyeye geçti.

Ağrı Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar şöyle:

“HDP Genel Merkezince bastırılan ve içeriğinde ‘Bütün halkların farklılıkları ile birlikte kendi iradesi ile yaşamasından yanayız. Doğrudan demokrasiye inanıyoruz. Kendimize de karşı yerel demokrasiyi de, yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin yerinden yönetilme yani öz yönetimi savunuyoruz. Valimize, kaymakamımızı kendimiz seçmek istiyoruz. Bunun için bir kez daha inadına HDP’ ibarelerini içeren broşürlere Ağrı Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Ekim 2015 tarihli ve 2015/1570 değişik iş sayılı kararı ile el konulmasına karar verildiği bildirilmiştir.”

SARAY’IN KARARI İLE ALINMIŞTIR

Toplatma kararına ilişkin tepki gösteren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş,  “Öz yönetime ilişkin bölüm HDP’nin savunduğu ve ilkelerimizde yer alan olgulardan biridir. Halkın yönetime katılımı demokratik bir haktır. Dünyanın bir çok ülkesinde; 28 ülkede yerinden yönetim uygulanmaktadır. Seçim bildirgemizin yasaklanması siyasetin yasaklanması anlamına gelmiştir. Anayasaya göre siyaset yapan partiyiz. Bundan sonraki aşamada ‘Oy verilmesi yasaktır’ denilecek sanırım. Açıkçası sarayın emirleriyle bu kararların aldırıldığı ortadadır. İlkelerimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 20:35
YORUM EKLE