Beştaş: Birçok yerde askeri güçler halka karşı savaş suçu işledi

Beştaş, 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşanılanlara ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi

Beştaş: Birçok yerde askeri güçler halka karşı savaş suçu işledi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, darbe girişiminin ardından tutuklanan asker, general ve üst düzey rütbelilerin sokağa çıkma yasağı uygulanan kentlerde işledikleri suçların mercek altına alınması gerektiğini savundu.

“Tek suçları darbeye teşebbüs etmek mi?" diye soran Beştaş, "Sur, Cizre, Nusaybin ve daha birçok yerde askeri güçlerin halka karşı savaş suçu işlediğini söyledik” dedi.
 
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşanılanlara ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.
 
HDP olarak, demokrasiye, halkın seçilmiş temsilcilerine, parlamentosuna, kurumlarına yönelen her türlü tehdidin ve girişimin karşısında olduklarını belirten Beştaş, tutuklanan asker, generaller ve üst düzey rütbelilerin işledikleri suçları mercek altına almak istediklerini söyledi.
 
Beştaş konuşmasında şöyle devam etti:
 
"Sadece tek suçları darbeye teşebbüs etmek mi? Bunu kamuoyunun çok yakından bilmesi gerekiyor. Türkiye'nin gündemi olması için baştan beri bu tartışmayı yürütüyoruz. Sur, Cizre, Nusaybin ve daha birçok yerde askeri güçlerin halka karşı savaş suçu işlediğini söyledik.
 
Şimdi hükümet yetkililerinden, bu konuda farklı açıklamalar var. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Uludere ve Rus uçağı için inceleme yapılabileceğini, Roboski dosyasının tekrar açılabileceğini söylemiş.
 
Yine yandaş medya daha önce atmış olduğu manşetleri unutmuş olabilir ama halk unutmadı. Şu manşet atılmış: 'Uludere haini FETÖ'cü çıktı.' Şimdi bu manşetin neresinden tutalım. Dün, Roboski katliamını savunma meselesini nereye koyalım, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."
 
Gazetecilerin, yeni anayasa çalışmaları ve küçük bir anayasa paketinin gündeme geleceği yönündeki sorulara Beştaş, anayasaya ilişkin yaklaşımlarının çok net ve açık olduğunu söyledi.
 
Beştaş, Türkiye'nin bu süreçten çıkışının en önemli kodlarından birinin, demokratik, çoğulcu, özgürlüğe dayanan eşitlikçi bir anayasa olduğunu kaydetti.

Kenan Evren anayasası, darbe kanunları ve darbe anayasasından bir an önce kurtulmanın gerekli olduğunu kaydeden Beştaş, "HDP olarak bu konuda anayasa talebimizin orta yerde durduğunu söylemek istiyoruz. Bu küçük pakete ilişkin henüz önümüze bir talep gelmedi. Bir iletişim olmadı. Kamuoyunda bu yönlü çağrılar var.
 
"Partimize iletildiği taktirde tabii ki temel perspektifimiz neticesinde gerekli yanıtları vereceğiz. Biz anayasa yapımından kaçan değil, anayasa yapımını bir an önce olması için zorlayan bir parti olarak her zaman bulunduk" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: DİHA)
 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 08:35
YORUM EKLE