Beşiktaş CHP'de görevden alma

CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Uğur Gedik görevden alındı…

Beşiktaş CHP'de görevden alma

CHP MYK, Beşiktaş İlçe Başkanı Uğur Gedik'i belediye meclis üyelerini kendisi Genel Merkez'e sormadan değiştirdiği için görevden aldı.

CHP Sarıyer’de belediye başkan adayı ile ilçe başkanı arasında yaşandığı ileri sürülen liste krizi sebebiyle meclis üyeliği aday listesi ilçe seçim kuruluna gecikmeli olarak teslim edildi. Gecikme tutanak altına alınırken, CHP’nin Sarıyer’de seçime girmesi riske girdi.

CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in uzun süren liste tartışması sonrasında CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı, belediye meclis üyeleri ile ilgili aday listesini saat 17.00’de ilçe seçim kuruluna elden teslim edemedi. İlçe seçim kurulunda çalışan görevliler, CHP teşkilatının gönderdiği faksı imzalayarak onaylamak durumunda kaldı. Orijinal nüsha ise saat 17.09’da geldi.

CHP’nin belediye meclis üyelerinin isimlerinin bulunduğu listenin orijinal nüshasını yazılı olarak ve bir disk içerisinde elden ilçe seçim kuruluna teslim edememesi sonrası AK Parti ile MHP harekete geçti. Listenin sadece faks yoluyla ilçe seçim kuruluna teslim edilmesine AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ve MHP İlçe Başkanlığı itiraz etti. İtiraz sonrası CHP meclis üyelerinin seçime girmeleri riske girdi.

EMSAL KARARLAR VAR

Gecikmeli olarak listeyi teslim edenler normalde seçime giremiyor. Konuyla ilgili olarak çok sayıda emsal karar var.

Milliyetçi Hareket Partisi , 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Kocaeli Kartepe ve İstanbul Maltepe’de aday listelerini 19 Şubat 2009 saat 17.00’de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edemediği için seçime giremedi. MHP 25 dakika gecikince seçimlere Maltepe’den girme hakkını kaybetti.

Saadet Partisi de evrakları il seçim kuruluna gereken sürede ulaştıramadığı için Şırnak’ta seçime girememişti. İl seçim kurulunun AK Parti ve MHP’nin itirazını önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor. (Aksam)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 18:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER