Berat Albayrak: Artık 4-5 bakan mesaj vermeyecek

Bakan Albayrak, bugün İstanbul'da ekonomistlerle bir araya geldi

Berat Albayrak: Artık 4-5 bakan mesaj vermeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün İstanbul’da bazı ekonomist, bankacı ve köşe yazarlarıyla bir araya geldi.

Albayrak, "Önceki dönemde olduğu gibi ekonomide 4-5 bakanın mesaj verdiği bir dönem olmayacak" dedi.

İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda Albayrak’ın, ‘ekonomide tek ses’ vurgusu yaptığı belirtildi.

Sputnik’in aktardığına göre toplantıda yer alan bir katılımcı, “Albayrak toplantıya G20 değerlendirmeleriyle genel bir giriş yaptı. Albayrak daha çok bizim görüşlerimizi dinledi” dedi.

Albayrak’ın “Merkez Bankası hiç olmadığı kadar etkin olacak” dediği ifade edildi.

Bir diğer katılımcı da, ​”Ekonomiye ilişkin yaptığı kısa değerlendirmede Albayrak, bakanlık sayısının azaltılması sonrası kurumlar arası koordinasyon artırılmasını sağlayacağını, ekonomide tek sesliliğin önemini ve Orta Vadeli Programın hazırlıklarından ve belki isminin değişebileceğinden bahsetti” dedi.

Toplantıya katılan ekonomistler arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sağman, Bloomberg HT yayınında toplantıda iletişimin önemine dikkat çekildiğini ifade etti.

Saltoğlu, Bakan Albayrak’ın konuşmasında piyasa ve bankacılık aktörleri ile bu tip etkinliklerin daha çok yapılacağını söylediğini aktardı.

Saltoğlu katılımcılarla bakan arasında geçen konuşmalarda ağırlıklı olarak ortodoks politikalarının konuşulduğunu, bunun da olumlu olduğunu söyledi.

Burak Saltoğlu, Albayrak’ın daha önceki dönemde olduğu gibi ekonomide 4-5 bakanın mesaj verdiği bir dönem olmayacağını vurgulaması olduğunu belirtti.

Sağman, toplantıda cari açığa ilişkin önlemlerin ve özel sektör borcunun da gündeme geldiğini söyledi. Sağman’ın aktardığına göre Albayrak özel sektör borçlarının yönetilebilir olduğunu söyledi.

ALBAYRAK: BU TOPLANTILARI DÜZENLİ HALE GETİREREK YOL HARİTAMIZI ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Albayrak’ın, Orta Vadeli Program’ın isminin de değişebileceğini söylediği belirtildi.

Bakan Albayrak, toplantının ardından Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

 “Bugün akademisyenlerimiz ve ekonomistlerimiz ile ekonomi alanında hayata geçirmemiz gereken politikalara ilişkin verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Bu gibi toplantıları düzenli hale getirerek her kesimden alacağımız katkılar ile yol haritamızı ortaya çıkaracağız.”

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 12:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER