Bekir Bozdağ hakkında 2. fezleke

Adalet Bakanı Bozdağ hakkında Adana savcısının da fezleke hazırladığı ortaya çıktı...

Bekir Bozdağ hakkında 2. fezleke

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında Adana savcısının da fezleke hazırladığı ortaya çıktı. Bozdağ, fezlekeyi geri gönderdiğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da fezlekenin içeriğini okudu. Tezcan, fezlekeye göre Bozdağ'ın dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ı aradığını ve TIR'larda arama yapılmamasını sağlamasını istediğini öne sürdü.

Adana'da MİT'e ait TIR'ların durdurulması ve aranmak istemesinin ardından Bekir Bozdağ'ın Adana Cumhuriyet Başsavcısı'nı aradığı iddia edilmişti.

Bozdağ, bugün bu iddialar hakkında ''Adana savcısını aramıştım. Hakkımda fezleke düzenlemiş. Fezlekeyi iade ettim. Bakanlığa bağlı çalışan bir görevliyi aramam kadar doğal bir şey olamaz'' dedi.

TV yöneticileriyle bir araya gelen Bozdağ, hakkında hazırlanan fezleke hakkında şunları söyledi:
''Başsavcıya 'soruşturmalar gizlidir, gizliliğe riayet edilmelidir' dedim.' Ayrıntıları TV’lerden izliyorum, bunda bir yanlışlık var' dedim. Bunlara tepki duyuyorum ve bu tepki doğrultusunda o savcıları aradım. Adana'dan hakkımda fezleke geldi. Ben de iade ettim. Sonra Meclis’e gönderdi, Meclis de iade etti. Fezlekelerin yasalara uygun hazırlanması gerekir.Adana’da savcı kesinlikle hukuk kurallarını ayaklar altına almıştır.''

CHP'Lİ TEZCAN FEZLEKENİN İÇERİĞİNİ OKUDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 4 bakanla ilgili fezlekenin Adalet Bakanlığı'nca "aynı tezgahla" savcılığa iade edildiğini ifade ederek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan fezlekeyi açıkladı.

Fezlekenin, Kırıkhan'daki tır soruşturması ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Bozdağ hakkında savcıların görevlerini yapmaya müdahale ettiği ve TCK'nın 277. maddesinde düzenlenen suçu işlediği iddiasını içerdiğini kaydeden Tezcan, fezlekeyi gösterdi. Tezcan, fezlekenin mağdurunun, dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, şüphelinin ise Bekir Bozdağ olduğunu, suçun da "Yargı görevini yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs" olduğunu kaydetti.

'SAVCIYI ARAMA YAPMAKTAN VAZGEÇİR'

Fezlekenin içeriği hakkında bilgi veren Tezcan, "Müsteşar Kenan İpek, Süleyman Bağrıyanık'ı arıyor, 'Kırıkhan'a giden savcıyı arama yapmaktan vazgeçir, sadece tırın MİT kontrolünde olduğunu tespit etsin, aksi halde aramayı yapacak savcı dahil hepiniz çok üzüleceksiniz' diyor. TCK'nın bunun çok açık tarifi, tehdit suçudur. İpek, telefonu yanındaki Adalet Bakanı'na veriyor. Bakan da Bağrıyanık'a 'ihbara konu tır MİT'e ait tırdır, bu nedenle bu konuda aramayı yapmayın, savcı bu tırda arama yapamaz, müsteşar tırın içinde silah bulunmadığını söylüyor, yetkini kullanarak derhal görevli savcıyı görevden aldığına dair yazıyı emniyete ve jandarmaya gönder' diyor. Müsteşar MİT'in tırının içinde silah olup olmadığını bilecek noktada mıdır?" diye konuştu.

Bir soru üzerine Tezcan, bakanlar hakkında iki fezleke daha olduğunun bilindiğini savunarak, bunların da yakında açıklanacağını kaydetti. Tezcan, "Bütün fezlekeler kayda girdi, sulandırmaya çalışabilirler ama buna güçleri yetmez" dedi.

Fezlekenin 15 Ocak 2014 tarihinde Adalet Bakanlığı'na gönderildiğini dile getiren Tezcan, aradan geçen 20 güne karşın hala fezlekenin Meclis'e gelmediğini söyledi.

'İKİ SAVCIYI TUTUKLAYACAKLAR'

Yeni Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin, tır soruşturmasını yapan emniyet görevleri hakkında casusluk soruşturması başlattığının bilindiğini ifade eden Tezcan, "Bu soruşturmayı sadece emniyet mensupları ile sınırlı tutmayıp, arama emrini veren savcılar Aziz Takçı ve Ömer Şişman'ın da casusluk soruşturması kapsamına dahil edilip, ibreti alem olsun diye tutuklanacakları Adana kulislerinde konuşuluyor" dedi.

Bülent Tezcan, tır soruşturmasında Hatay Valisi Celaleddin Lekesiz'in soruşturmayı yürüten emniyet görevlerini görev anında yazılı emirle görevden aldığını, bunun üzerine Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın; soruşturmayı engelleyen Lekesiz, jandarma komutanı ve bir kısım emniyet müdürleri hakkında fezleke düzenleyip HSYK'ya gönderdiğini belirtti..

'İKİ BAKAN HAKKINDA DAHA FEZLEKE VAR'

Bir soru üzerine Tezcan, bakanlar hakkında iki fezleke daha olduğunun bilindiğini savunarak, bunların da yakında açıklanacağını kaydetti. Tezcan, "Bütün fezlekeler kayda girdi, sulandırmaya çalışabilirler ama buna güçleri yetmez" dedi.

İzmir savcısı da Bozdağ hakkında fezleke hazırlamıştı

Bozdağ hakkında İzmir'deki Liman soruşturmasının ardından savcıyı arayarak yargılamaya teşebbüs suçundan bir fezleke hazırlanmış, fezleke iade edilmişti. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 12:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER