'BDP'nin meclisteki varlığı önemli bir şans'

AKP'li Numan Kurtulmuş, 'BDP, süreçte esas sorumluluk sahibi olan partidir' dedi...

'BDP'nin meclisteki varlığı önemli bir şans'

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş İmralı'da Abdullah Öcalan'la başlatılan görüşmelere ve 'çözüm süreci'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) bu süreçte önemli bir aktör olduğunu belirten Kurtulmuş, "BDP'nin TBMM'deki varlığı bir şanstır" dedi.

"BİR KİŞİNİN ÖLMESİNDE DAHA BÜYÜK RİSK OLAMAZ"

''Şu soruyu herkesin kendisine sorması gerek: Biz gerçekten samimi olarak bu sorunu çözmek istiyor muyuz istemiyor muyuz? Bütün siyasetçilerin, bütün bu konuyla ilgili tarafların elini vicdanına koyarak bu cevabı vermesi lazım. Biz bu sorunun bir an evvel kardeşlik içerisinde, eşit yurttaşlık içerisinde çözülmesinden yanayız. Mümkün olan sonucu elde etmektir. Bu çok yoğun bir politik süreç. Burada ne siyasi risk var, ne siyasi rant var. 1 kişinin ölmesinden daha büyük bir risk olamaz. Bu sorunu çözemezsek insanlarımız ölmeye devam edecek. Bir de bu işin maddi kaybı tarafı var. Bir insanı hiçbir şeyle değerle ölçemeyiz ama bir de neresinden bakarsanız bakın Türkiye'nin 300-400 milyar dolarla, 1 trilyon dolar arasında tahmin edilen bir maddi kaybı var. Eğer Türkiye bu maddi kayıplarını gerçekleştirmeseydi bugün hiç şüphemiz yok ki Türkiye'nin dünya çapında en az iki tane üç tane bilgisayar markası olurdu. Türkiye'nin dünya çapında bilinen otomotiv markaları olurdu."

"BDP SORUMLULUKLARI ÜZERİNE ALMALI"

"BDP'nin TBMM'de varlığı önemli bir şans. BDP de keşke en başından itibaren terörle arasına bir mesafe koysaydı, gerçekten çok daha büyük katkı sunacaklardı. Şimdi geçmişte kalanlar geçmişte kaldı. Bundan sonraki süreçte BDP birinci derece sorumluluk sahibi olan parlamento grubudur. Sorumlulukları üzerine almaları lazım."

YENİ ANAYASA SÜRECİ

"Her anayasa bir sistem getirir. Bu anayasa mutlaka bir reforma anayasası olmalı. Keşke uzlaşarak yapılsa, ama partiler arası uzlaşma olmuyor diye sonuna kadar beklenemez. Gerekirse anayasayı hazırlar, halka götürürüz."

BAŞBAKAN'IN SAYGUN'U ZİYARETİ

Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan’ın 'Balyoz Planı' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan, geçtiğimiz Perşembe günü açık kalp ameliyatı olan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen emekli Orgeneral Ergin Saygun'u hastanede ziyaret etmesiyle ilgili olarak ise, ''Bu son derece insani bir durumdur. Sayın Başbakanımız aynı gün Müslüm Gürses ve Enver Ören'i de ziyaret etti. Bu ziyaret 'Balyoz, Ergenekon davaları lüzumsuzdur' demek değildir. Bu insani bir meseledir. Bu dava hukukun kendi iç meselesidir. Kamuoyunda 'çok uzadı bu davalar' algısı var. Bu ziyaretten herhangi bir politik mesajın çıkmayacağı kanaatindeyim'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2013, 20:59
YORUM EKLE