BDP'liler Suriye sınırındaki duvara tepkili

Duvarın temeline harç döküldü, BDP'liler tel duvara tırmandı…

BDP'liler Suriye sınırındaki duvara tepkili

Nusaybin’in karşı tarafında PYD’nin denetim sağlaması üzerine sınıra duvar çekilmesi tepkiye neden oluyor.

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz'ın aralarında bulunduğu BDP'liler, çalışmaların devam ettiği sınır hattına gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, sınırda yapılan duvarı 'Utanç duvarı' olarak nitelendirdi. Yüzyıl önce yapılan uluslararası antlaşmalarla Kürtlerin anavatanın parçalandığını söyleyen Kaymaz, bu duvarın yapılmasına Kürtlerin hiçbir şekilde izin vermeyeceğini belirtti.

'YAŞANACAK ÖLÜMLERDEN ERDOĞAN SORUMLUDUR'

Duvarın söylendiği gibi güvenlik amacıyla olmadığını, siyasi olduğunu vurgulayan Kaymaz, "Rojava'daki Kürtler ile Türkiye'deki Kürtler'in birlikteliğinden korktukları için bu duvar örülüyor. Bizleri tutuklasalar da, öldürseler de biz bu duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz. Kimsenin bu duvar için yaşamından olmasını istemiyoruz. Ancak, eğer duvar yapımına devam edilirse, tepkimiz daha da sertleşecektir. Yaşanacak her hangi bir ölümden AKP hükümeti ve Başbakan sorumlu olacaktır" dedi.

BDP'LİLER, TEL DUVARA TIRMANDI

Konuşmanın ardından sınırdaki partililer, duvar için kazılan çukura taş atmaya başladı. Sınır hattında incelemelerde bulunan BDP'liler, kazı yapan iş makinelerinin olduğu bölüme geçmek istedi. Ancak sınırda nöbet tutan askerler tarafından, 'askeri yasak ve mayınlı bölge' olduğu gerekçesiyle partililerin geçişlerine izin verilmedi. Bunun üzerine BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, mayınlı arazideki dikenli tellerin üzerinde bulunduğu duvara tutunarak, iş makinelerinin bulunduğu yere gitti.

Bu gelişme üzerine iş makineleri kazı çalışmalarını bir süre durdururken haberin duyulması üzerine olay yerine çok sayıda askeri birlik ve çevik kuvvet polisi geldi.

Sınırda bekleyen askeri araçtan partililere, sık sık, 'Nusaybin halkı burası yasaklı bölgedir. Bir an önce buradan ayrılın ve fotoğraf çekmeyin', 'Şu anda hepiniz kayıt altına alınıyorsunuz. Hepinizi tespit ediyoruz. Lütfen geri çekilin' anonsu yapıldı.

Yaklaşık yarım saat iş makinelerinin yanında kalan BDP'li Kaymaz ve Gökkan, olay yerinden yeniden tellere tutunarak partililerin yanına gelip gazetecilere açıklamada bulundu. BDP İl Başkanı Kaymaz, Nusaybin Emniyet Amiri'nin kendisini tehdit ettiğini söyledi, Türkiye'de hukukun kendileri için işletilmediğini belirtti. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 18:43
YORUM EKLE