BDP'li Kaplan'dan Gül'e: Seni 'unfollow' ederim

Hasip Kaplan, internet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gül'e seslendi ve veto etmezse kendisini Twitter'dan sileceğini söyledi...

BDP'li Kaplan'dan Gül'e: Seni 'unfollow' ederim

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, internet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gül'e seslendi ve "Sayın Cumhurbaşkanı bunu (internet düzenlemesini) veto etmezse Twitter'dan sileceğim ve kendisini takip etmeyeceğim" dedi.

Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığı'na sunulan yeni "demokratikleşme paketi"ni değerlendirdi. Hasip Kaplan, paketteki tek olumlu maddenin, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması olduğunu ifade etti. Gizli dinlemelere değinen Kaplan, hukuk dışı dinlemelerin yüzde 80'ninin "önleyici dinleme" adı altında yapıldığını belirtti. Kaplan, tasarıda "önleyici dinlemelerin kaldırılacak" denilmediği sürece, bu dinlemelerin devam edeceğini savundu.

TOTALİTER REJİM

Soruşturma izinleri ile ilgili düzenlemeye de tepki gösteren Kaplan, "TİB Başkanı için Bakan izin verecek, kolluk için Bakan izin verecek, generaller için Milli Savunma Bakanlığı, MİT için Başbakan izin verecek... Bu demokrasi değil totaliter rejimdir. Seçilmişler istenildiği gibi tutuklanacak, ağır cezada yargılanacak ama atanmışlar Bakan efendilerin keyfiyle soruşturulabilecek" diye konuştu.

SİLERİM

Uzun tutuklulukla ilgili konuya da değinen Kaplan, yalnızca uzun tutukluluğa değil uzun yargılamaya da sınır getirilmesi gerektiğine işaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kaplan, TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşan internetle ilgili düzenlemenin anımsatılması üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın ne kadar özgürlükçü olduğunu göreceğiz. Gelişmiş ülkelerin, dünyanın bu konudaki tepkileri de ortada. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bunu veto etmesi gerektiğini düşünüyorum. Veto etmezse Twitter'dan sileceğim ve kendisini takip etmeyeceğim" diye konuştu.  Kaplan ayrıca, BDP olarak kendilerinin de bir paket hazırladığını belirterek, "30 Mart'ta, halkımızla beraber, bu iktidarı paketleme paketini çıkarmış olacağız" dedi. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 13:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER