BDP Suriye'ye askeri müdahaleye karşı

Başbakan Erdoğan'ın, BDP heyetiyle görüştü...

BDP Suriye'ye askeri müdahaleye karşı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan ile askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesinin ardından gerçekleştirdikleri görüşmede, BDP'nin ulusal ve uluslararası bir askeri müdahaleyi benimsemediğinin açıkça ifade edildiğini bildirdi. Görüşmeye Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

 

Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın daveti üzerine Başbakanlık konutunda gerçekleşen görüşmede, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili teknik, diplomatik ve siyasi gelişmelere dair brifing sunulduğu belirtildi.

 

Açıklamada, görüşmede BDP heyetinin olayla ilgili sorularının da yanıtlandığı dile getirildi.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

''Heyetimizce hükümete başından bu yana Suriye'de izlediği politikayla ilgili eleştirilerimiz iletildi. Krizin çözümü konusunda önerilerimiz sunuldu.

 

Bu son olay yaşanana kadar hükümet politikasının uluslararası alanda Suriye'ye dönük müdahale beklentisini artırdığı hatırlatılarak, dolayısıyla bu politikadan artık vazgeçilmesi gerektiği iletildi.

 

Her halükarda BDP'nin ulusal ve uluslararası bir askeri müdahaleyi benimsemediği açıkça ifade edildi. Misillemeyle cevap verme yerine diplomatik ve uluslararası hukukun el verdiği yol ve yöntemlerin sonuna kadar işletilerek olayın üzerine gidilmesi öneri olarak sunuldu.

 

İleriki aşamada gelişmelere dayalı olarak parlamentonun ve siyasi parti gruplarının bilgilendirilmeye devam edilmesi yönündeki isteğimiz iletildi.''

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 16:55
YORUM EKLE