Baykal: Cemaate yakın biri beni aradı

Baykal, kaset olayı hakkındaki soruyu yanıtladı…

Baykal: Cemaate yakın biri beni aradı

Eski CHP Genel Başkanı Antalya Milletvekili Baykal, kendisini genel başkanlıktan eden kaset olayını cemaatin yapmadığını düşündüğünü söyledi.

CHP eski genel başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Tarafsız Bölge'de Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı.

"BAŞBAKAN'IN TESPİTİ ÇOK ÖNEMLİ"

17 Aralık'ta operasyon yapıldığı zaman Başbakan Erdoğan'ın 'Bu komploların benzerleri Baykal'a, Demirel'e, Erbakan'a da yapıldı' sözlerini değerlendirmesi istenen Baykal, bu açıklamayı önemli bir tespit olarak gördüğünü söyleyerek, "Bu Başbakanın olaylarda ortak bir çizgi yaratarak bugünkü sorunu aşma arayışına, bunu taşıma girişimi olarak görüyorum.

Her bir olayın kendine özgü şartları var. Ben sayın Başbakanın benimle ilgili bir komplonun yapılmış olduğunu ifade etmesini çok önemli bir tespit olarak görüyorum. Umarım bu tespitini takip edecektir. Bunun kanıtlanması gerekiyor. Arkasında kimler var? Nasıl yapılmıştır? Bunu yapması gereken de iktidardır" dedi.

"GÜLEN CEMAATİNE YAKIN BİRİSİ BENİ ARADI"

Deniz Baykal ayrıca, kendisine yönelik kaset komplosunun ardından Gülen cemaatine yakın birinin kendisini aradığını ve bu olaydan üzüntü duyduklarını, olayı kınadıklarını aktardığını söyledi.

Baykal, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Bana bu olayın hemen arkasından samimi olduğunu düşündüğüm bir değerlendirme yapıldı. Onlar adına sayın Gülen'in yakınında yer alan birisi beni arayarak bu işten büyük üzüntü duyduklarını ve benim Türkiye'nin siyasi hayatı için bir değer taşıdığıma inandıklarını, bu olayı kınadıklarını, bunu samimi olarak bilmemi istediklerini söylediler. Açıkçası buna inandım. Ben samimi değerlendirmeleri reddetmek için bir gerekçe görmem. Ben buna inandım. Önemli bir şey bu.

"BAŞBAKAN'IN İDDİALARI DOĞRU ÇIKARSA..."

Ben hem yapıyorlar hem de kınıyorlar diyemem. Başbakanın iddiaları doğru çıkarsa hayal kırıklığı olur. Sayın Başbakan'ın söylediklerinin arkasında ne var bilmiyorum. Haklı olabilir ama ben o haklılığa ortak olmuş değilim şu anda"

“Erdoğan'ın komployu seçim malzemesi yapmasına onun adına üzüldüm. Başbakan meydanlarda bana dediklerinden şimdi eminim utanıyordur. Kaset komplosunun etkilerini aştım.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER