Bayık: Özyönetim direnişleri, AKP’nin maskesini düşürmüştür

Cemil Bayık, Azadiya Welat ve Yeni Özgür Politika gazetesine yazdığı makalesinde değerlendirmelerde bulundu

Bayık: Özyönetim direnişleri, AKP’nin maskesini düşürmüştür

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, “Savaşta katledilen Kürt gençlerinin cenaze törenlerine katılmanın suç görülmesi, gerilla mezarlıklarının yıkılması, katledilen Kürt gençlerinin ve yurtseverlerinin cesetlerinin yakılması, soykırımcı politikaların sonucudur” dedi.

Cemil Bayık, Azadiya Welat ve Yeni Özgür Politika gazetesine yazdığı Kürtçe makalesinde, Ankara’da askeri araçlara yapılan saldırının faili Abdülbaki Sömer için kurulan taziye çadırına gitmesine gösterilen tepkiler ve Sur’dan tahliye edilen çocukların Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na verildiği haberlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bayık’ın yazısında dikkat çektiği konular şöyle:

‘MÜCADELE İÇİNDE YER ALAN KÜRTLER TEHDİT EDİLMEKTEDİR’

“Sur’un destansı direnişi sırasında Sur’da kaldıkları için aileler çocukları ellerinden alınarak cezalandırılmaktadır. Açıkça özgür ve demokratik yaşamdan yana olan, bu mücadele içinde yer alan aileler ve tüm Kürtler tehdit edilmektedir.

Kürtler üzerindeki inkar, imha ve soykırımcı politikayı çocuktan ve aileden başlatma uygulamalarını yaygınlaştırmak istemektedirler.

Kürdistan'da yatılı bölge okullarının yaygın olması da çocukları eğitmek için değil, asimile edip kendi gerçeğine ihanet ettirmek içindir. Şimdi Kürt çocuklarını alıp çocuk esirgeme kurumlarına yerleştirmek de bu amaçlıdır.

Çocukları ana kucağından almak; Kürt anaları çocukları için hayırlı iş yapmaz, çocuklara iyi şeyler vermez, yanlış yönlendirirler anlamına gelmektedir. Yani çocukları yurtsever yetiştirirler, çocuklar bu devletin soykırımcı sömürgeciliğini kabul etmez, bu da devlete karşı gelmektir deyip çocuklara el koymaktadırlar.”

HÜKÜMETİN MASTER PLANI

“Aslında çocukları ana kucağından almak da Davutoğlu’nun açıkladığı Master Planı’nın bir parçasıdır. Bu Master Planı’nın bazı maddeleri kamuoyuna açıklansa da bazıları ise hiç açıklanmadan bizzat uygulanmaktadır.

Çocukların alınıp esirgeme kurumuna verilmesi de bunlardandır. Kürdistan'da her aileye sosyal danışman vereceğiz demeleri de bu soykırımcı sömürgeci politikanın sonucudur. Zaten şehirlerde nasıl üs karakolları kuracaklarını, sokakları nasıl kontrol edeceklerini söylüyorlar.”

‘AKP’NİN MASKESİ DÜŞMÜŞTÜR’

“Özyönetim direnişleri, AKP iktidarının tüm maskesini düşürmüştür. Kürtlere karşı 13 yıldır özel savaş yürüttüğü açığa çıkmıştır. Şu anda kurduğu ittifaklar bile AKP'nin nasıl Kürt düşmanı bir siyasi güç olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu ittifaktan daha açık Kürt düşmanlığı olabilir mi?

 “Kürdistan esas olarak siyasi değil, sosyolojik bir kavramdır. Osmanlı da, İran da, başka devletler de, başka halklar da Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan demişlerdir. Hatta ilk Kürdistan kavramını kullanan kişinin Büyük Selçuklu Devleti Şahı Melikşah olduğu bilinmektedir.

Ama Türkiye'de o kadar inkarcılık var ki, Mecliste her Kürdistan sözcüğü kullanıldığında bir milletvekili ya da bakan ayağa kalkarak böyle bir şey yoktur cevabını vermektedir.”

‘SOYKIRIMCI POLİTİKA’

“Savaşta katledilen Kürt gençlerinin cenaze törenlerine katılmanın suç görülmesi, gerilla mezarlıklarının yıkılması, katledilen Kürt gençlerinin ve yurtseverlerinin cesetlerinin yakılması, Van milletvekili Tuğba Hezer üzerinde bir linç kampanyası yürütülmesi tamamen soykırımcı politikaların sonucudur.

Bu açıdan çocukların çocuk esirgeme kurumuna verilmesine de, Tuğba Hezer’in linç edilmesi ve meclisten atılmak istenmesine de karşı çıkılmalıdır. Bu tür politikalar ve uygulamalar kesinlikle kabul edilmemelidir.

(Kaynak: Bianet)

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER